Новини
Україна
Україна-суспільство

«День народження» української гривні: 23 роки


2 вересня 1996 року  гривня замінила українські карбованці і стала національною валютою України

Колись усі українці були мільйонерами. А може, й мільярдерами. Купоно-карбованці, які замінили  радянські рублі після розвалу СРСР і проголошення Україною незалежності, були введені в обіг з 10 січня 1992 року, стрімко девальвували, друкувались гроші все більшого номіналу, а купити за них можна було все менше товарів. Що казати, коли лише коробка сірників у 1994 році коштувала тисячу купоно-карбованців, і ціни зростали й далі, фальшивих грошей в обігу все більшало, а друкарський верстат працював на повну потужність.  

Різке знецінення українських грошей припинилося лише після грошової реформи. 25 серпня 1996 Президент України  Леонід Кучма підписав Указ «Про грошову реформу в Україні», згідно з яким вводилася в обіг гривня — національна валюта України, а також її сота частина — копійка. Від 2 вересня 1996 НБУ випустив в обіг банкноти номіналом 1, 2, 5, 10, 20, 50 і 100 гривень і розмінну монету номіналом 1, 2, 5, 10, 25 і 50 копійок та припинив емісію українських карбованців, які підлягали обміну на гривні за курсом 100 000 карбованців на одну гривню, повідомляє Вікіпедія.

Українці, які пам’ятають початок зміни купоно-карбованців на гривні, згадують, що почалося все з… різкого злету долара, який тривав один день. «Скидайте карбованці, купуйте долари, бо вони ще подорожчають» - істерика спекулянтів-міняйл ( тоді такі обмінні нелегали були в Україні, стояли біля базарів чи універмагів) не на людей не подіяла. І вже третього вересня долар повернувся на свої попередні позиції щодо українських грошей, а грошова реформа спокійно продовжилась.

Вона тривала всього два тижні – з 2 до 16 вересня 1996 року. У цей період тривав обмін карбованців на гривню, а після 16 вересня 1996 року єдиним засобом платежу на території України стала гривня.

Як повідомляє Національний банк України,на момент заміни однієї грошової одиниці на іншу в обігу перебувало 338,1 трильйона карбованців. У результаті переходу на гривню було вилучено 97% емітованих до цього карбованців (327,9 трильйона карбоваців), натомість НБУ ввів у готівковий обіг банкноти гривні на суму понад 3,1 мільярда гривень.

«Зараз у готівковому обігу країни перебуває готівки на загальну суму 393,8 мільярда гривень, зокрема банкнот – 391,3 мільярда (2,8 мільярда штук.) та монет – 2,4 мільярда гривень(13,2 мільярдів штук). За ці роки гривня стала справжнім символом української державності. Національна валюта – її банкноти і монети – це те, з чим кожен українець має справу щодня, незалежно від місця знаходження, професії чи віку. Тому для Національного банку особливо важливо, щоб гривня була високоякісною, захищеною і надійною, а розрахунки з нею – комфортними. Для цього Національний банк дбає про розвиток гривні. Так, розпочалася оптимізація банкнотно-монетного ряду гривні, у результату якої кількість номіналів скоротиться з 17 до 12 – з обігу зникнуть «сріблясті» 1, 2 та 5 копійок; поступово вилучатимуться 25 копійок; дрібні банкноти номіналом 1, 2, 5 та 10 гривень стануть монетами; у гаманцях з’явиться нова банкнота найвищого номіналу 1000 гривень. Усе ці зміни підвищать зручність розрахунків із національною валютою для громадян та бізнесу», йдеться у повідомленні.

Фото з відкритих інтернет-ресурсів