Новини
Україна
Суспільство

Чи всім бажаючим дев’ятикласникам вистачить місць у 10 класі?


Міністр освіти і науки Сергій Шкарлет розповів про переформатування мережі закладів середньої освіти.

Фото з Фейсбук-сторінки МОН

Уже певний час батьки дев’ятикласників висловлюють тривогу з приводу того, що з нового навчального року у школах може зменшитись кількість 10-11 класів, і не всі бажаючі зможуть отримати бажану середню освіту.

Втім, міністр освіти і науки Сергій Шкарлет запевнив, що переформатування мережі закладів середньої освіти, яке нині проводять місцеві органи влади в межах реформи децентралізації, не призведуть до масового закриття шкіл, і всі . Всі дев’ятикласники зможуть вступити до 10 класів. Про це повідомляється на Фейсбук-сторінці МОН.

Низку трансформацій планують завершити до 2027-го

Шкарлет пояснив, що у  2021 році зарахування до старшої школи відбуватиметься за порядком, який був встановлений раніше. «Як і торік, воно відбуватиметься після видання наказу про переведення учнів 9-х класів в тому ж закладі освіти. Хіба що учень захотів перевестися до іншого закладу або з підстав відповідно до Порядку».

За словами міністра, якість шкільної освіти пов'язана з загальною ефективністю освітньої  мережі.

Він звернув увагу нате, що нині триває реформа шкільної освіти, яка передбачає кілька етапів.

«Якісна освіта не повинна залежати від того, чи школа розташована у великому місті чи маленькому селі. Вирішити цю проблему плануємо до 2027 року, коли в освіті зникне будь-яка дискримінація якості за низкою фінансових, регіональних чи інших подібних факторів. ...Реформа Нової української школи є тривалою та поетапною. Низку трансформацій ми плануємо завершити до 2027 року, після чого старша школа (тобто 10, 11, 12 клас) стане профільною і трирічною. Така система почне діяти з 1 вересня 2027 року, як це прописано в законах «Про освіту» та «Про повну загальну середню освіту».

Сергій Шкарлет.

Хто сформує матеріальну базу?

Міністр розповів, що рішення про створення мережі ліцеїв, у яких буде старша школа, згідно з законодавством прийматимуть обласні або міські ради (в містах із населенням понад 50 тисяч). Однак, за його словами, це не означає, що профільні ліцеї створюватимуться лише в обласних центрах чи великих містах. Оскільки йдеться про єдиний підхід до стандарту і якості навчання в усіх закладах старшої школи одночасно і на єдиному рівні, то все залежатиме від спроможності щодо створення відповідної матеріально-технічної бази, яку мають створити  конкретні обласні чи міські ради та  засновники таких ліцеїв.

Шкарлет зауважив, що засновники закладів освіти також  мають забезпечити аудит нинішньої мережі закладів професійно-технічної та вищої освіти, ліцеїв, закладів спеціалізованої освіти тощо.

«Їхня матеріальна база може стати частиною мережі закладів профільної школи. Це дасть можливість спланувати наступні кроки, обговорити план розвитку закладів старшої школи з громадами відповідних населених пунктів, зокрема з батьками учнів, вчителями та іншими зацікавленими учасниками», - підкреслив  Шкарлет.

Також він поінформував, що народні депутати спільно з МОН напрацювали законодавчі ініціативи, і якщо вони будуть ухвалені, це дасть можливість вирішити ситуація зі створенням закладів освіти, зокрема ліцеїв, у територіальних громадах. Ідеться про розширення можливостей місцевих рад самостійно визначатися з щодо  функціонування мережі закладів освіти,  і ліцеїв у тому числі.

« Фактично пропонуватиметься зняти законодавчі обмеження повноважень сільських, селищних та місцевих рад, незалежно від чисельності населення територіальних громад. Окрім того, розглядається питання збереження нинішньої мережі закладів освіти, які забезпечуватимуть здобуття дошкільної та повної загальної середньої освіти на всіх її рівнях (з 1-го до 11-го класу)», наголосив міністр.

Як повідомляв «Погляд», до цьогорічного ЗНО правила правопису не зміняться.

Також «Погляд» інформував, що розпочалася реєстрація на ЗНО-2021.

Щоб бути першими у курсі найсвіжіших новин Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш  Telegram-канал «Погляд Київщина – Інформаційна Агенція». Читайте нас у Facebook «Погляд Київщина» і дивіться на YouTube.