Новини
Україна
Культура
Дати

Борис Возницький: лицар української культури


Сьогодні, 16 квітня, виповнюється 94 роки з дня народження Бориса Возницького - визначного українського культурного діяча, мистецтвознавця, директора Львівської галереї мистецтв, академіка, Шевченківського лауреата, Героя України (1926-2012).

Першому «совєцькому» мистецтвознавцю Львова, випускнику Львівського художнього училища і Ленінградської художньої академії, Борису Возницькому вдалося зробити стільки, скільки до нього не робили десятки мистецтвознавців.

Борис Возницький за час свого служіння культурі  створив 16 музейних комплексів і зібрав понад 35 тисяч експонатів. Бориса Возницького називають справжнім лицарем української культури, який упродовж десятиліть відроджував старовинні замки й палаци, займався віднайденням і збереженням унікальних артефактів.

«Його фанатизм і житейська мудрість брали будь-які бар’єри і долали будь-які перешкоди. Саме Возницький відкрив українцям і світові Пінзеля, врятувавши частину унікальних дерев’яних скульптур майстра від знищення, а потім підготував їх до виставки у паризькому Луврі (на жаль, мистецтвознавець не дожив до тієї визначної події). Саме завдяки Возницькому Львівська картинна галерея на сьогодні є найбільшим музеєм європейського мистецтва в усій Україні. Він повернув з руїни і забуття Олеський, Золочівський, Підгорецький замки (це, з найбільших і найвідоміших), повністю оформив усі зали палацу Розумовського в Батурині», розповідає MiraStudia Модерна Україна.

Зазначається, що пік  діяльності Бориса Возницького припадає на 60-ті, 70-ті, 80-ті роки ХХ ст. – час застою та "непробиваємої" радянської партійної бюрократії, коли на все потрібно було просити дозволу. «Возницький рятував абсолютно все, що потрапляло в поле його зору – від невеличкої, вкритої кіптявою і порохом скульптури, понівеченої старовинної ікони й закінчуючи колись величним палацом. ХVІ, ХVІІ, ХVІІІ століття – те, що давно здавалося втраченим, завдяки зусиллям, самовідданості та любові Бориса Григоровича поверталося в культуру, в пам’ять українців. Мистецтвознавець загинув 23 травня 2012 року у ДТП на Львівщині", йдеться у повідомленні.