Новини
Україна
Дати
Всесвіт

70 років тому народився перший космонавт незалежної України


Сьогодні, 28 січня, минає 70 років із дня народження першого і поки єдиного космонавта незалежної України Леоніда Каденюка.

Леонід Каденюк напередодні польоту у космос. Джерело: Вікіпедія

Майбутній український льотчик-випробувач першого класу, генерал-майор авіації народився 28 січня 1951 року   в селі Клішківці Чернівецької області в родині сільських вчителів. Закінчивши школу зі срібною медаллю, він вступив до Чернігівського вищого військового авіаційного училища льотчиків.

Професійна кар’єра Леоніда Каденюка розпочалася в 1976 році, саме тоді він потрапив до загону радянських космонавтів у групу багаторазової космічної системи «Буран». Літав на більше ніж 50 типах та модифікаціях літаків різного призначення, в основному – на винищувачах.

А в 1995 році був відібраний до групи космонавтів Національного космічного агентства України. Пізніше пройшов підготовку в NASA, після чого у період з 19 листопада по 5 грудня 1997 року здійснив космічний політ на американському БТКК «Колумбія» місії STS-87.

Каденюк з іншими астронавтами місії «STS-87» у «Johnson Space Center», вересень 1997 року. Джерело: Вікіпедія

«Глобальність побаченого мною в космосі, мабуть, сприяло тому, що я трохи по іншому почав сприймати світ, життя на Землі і давати інші оцінки проблемам нинішнього суспільства – наскільки правильно воно організовано та співіснує», –згадують слова першого українського космонавта в Національному космічному агентстві України.

Леонід Каденюк завжди вірив у космічне майбутнє України. Про це свідчать його діяльність та роботи. Він є автором п'яти наукових праць, а також книги «Місія – Космос», яка отримала перше місце на конкурсі «Книжка року 2009» в номінації «Обрії».

«Мене часто запитують, чи є Україна космічною державою. В цих питаннях я відчуваю тривогу за майбутнє держави, чи не все втрачено, чи можливий ренесанс галузі і що для цього потрібно зробити. Без всякого сумніву, Україна є космічною державою і залишиться нею. Навіть попри те, що протягом 25 років незалежності нашої держави космічна галузь існує не завдяки, а всупереч обставинам», – казав український космонавт.

На жаль, до ювілейної дати людина-легенда не дожив. 31 січня 2018-му у віці 67 років Леоніда Каденюка не стало.

Фото: Національне космічне агентство України

Нагадаємо, наприкінці минулого року в Україні з’явилася «космічна» банкнота, а також було створено меморіал Леоніду Каденюку. Також про першого українського космонавта планують зняти фільм.

Для зручності і аби бути першим у курсі найсвіжіших новин України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал «Погляд Київщина – Інформаційна Агенція». Щоб не пропустити найсвіжіші новини – обов’язково вмикайте повідомлення у вашому Telegram.