Новини
Україна
Здоров'я

2D-кодування для боротьби з фальсифікованими ліками в Україні


Щоб протидіяти фальсифікації українських ліків, у МОЗ планують упродовж 2-2,5 років запровадити 2D-кодування усіх препаратів, як власного, так й імпортного виробництва. Такий тривалий час потрібен деяким фармвиробникам для переобладнання своїх виробничих ліній.

фото - unsplash.com

За даними ВООЗ, майже 10% лікарських засобів, які є на ринку України, фальсифіковані. Про це під час брифінгу 24 липня заявив міністр охорони здоров'я Максим Степанов. «Це великий ризик для здоров’я пацієнтів», – наголосив міністр та повідомив, що у МОЗ є чіткий план, як протидіяти фальсифікації ліків.

Зокрема, йдеться про 2D-кодування, яке здійснюватиметься під час виробництва препаратів. Код буде наноситись під час виробництва, потім заноситься в загальну систему, після чого можна буде відслідковувати шлях лікарського засобу від виробництва до аптеки.

«Таким чином, коли буде запроваджене 2D-кодування, можна стверджувати, що в наших аптеках не буде фальсифікованих лікарських засобів або вона буде зменшена практично до нуля», – додав Степанов.

Першими на 2D-кодування будуть переведені ті лікарські засоби, які входять до урядової програми «Доступні ліки».

фото - unsplash.com

А поки чекаємо впровадження цієї технології, користуйтесь простими правилами, щоб не купити фальсифікат:

  • Не слід купувати ліки поза аптекою у незнайомих людей, з рук та за оголошенням.
  • Біля каси перевірте, щоб упаковка була цілісною, з чітко вказаним терміном придатності препарату і номером серії та з інструкцією. Номери партії на первинній та вторинній (внутрішній) упаковці товару повинні збігатися.
  • Якщо у вас виникли сумніви в якості товару, запитаєте сертифікат відповідності у провізора. В аптеки, що працює законно, це прохання не викличе здивування. Якщо ж вам відмовляють, найімовірніше, закупівля ліків була зроблена у недобросовісних дистриб'юторів.
  • Скористайтесь в мережі Інтернет Державним реєстром лікарських засобів України. Увівши назву і номер партії, можна визначити, чи не є покупка фальсифікатом. Реєстр оновлюється щодня.
  • Перш ніж пити пігулку, подивіться, чи не розсипається вона при слабкому натисканні на порошок, чи немає в ній частинок іншого кольору або фактури. Розчинні таблетки повинні через хвилину перетворюватися в однорідну суспензію.
фото - unsplash.com

Якщо ж ви все таки купили фальшиві ліки, ви маєте право повернути гроші або обміняти фальшивий препарат на оригінал відповідно до ст. 8 закону «Про захист прав споживачів».  Також можна звернутися до контролюючих органів Держлікслужби або в Український фармацевтичний інститут якості, де проведуть експертизу препарату, щодо якого ви маєте підозру.

Скористайтесь нашими порадами, що з ліків узяти з собою на відпочинок.

Раніше "Погляд" інформував, що вакцину від COVID-19 можуть випустити до кінця року.