Культура
Дати
Україна-суспільство

21 листопада – день Святого Архистратига Михаїла


21 листопада православна церква вшановує Архистратига Михаїла разом з усім собором святих янголів. У народі просто кажуть «свято Михайла». Михаїла вважають воєначальником небесних ангельських сил. А по погоді у цей день віщують майбутню зиму.

Святого Архистратига Михайла наш народ вважає за патрона столиці України – Києва. Недаремно ж стародавній герб Києва оздоблений образом Архистратига з мечем.

Чому з мечем? Бо в народній уяві Архистратиг Михайло – це мужній лицар, який перемагає всі темні сили нашої землі.

«Грім гримить – це Архистратиг Михайло веде війну з чортами, – каже народна легенда, – де б не заховався нечистий, а стріла Архистратига знайде його скрізь…».


Цитата з видання: Воропай О. Звичаї нашого народу. Харків. 2005. С. 394.

За повір’ям, очолюване Михаїлом військо ангелів перемогло і скинуло з небес сатану. Відтоді його вважають непримиренним борцем із чортами. За народними повір’ями, саме архістратиг Михаїл приходить до померлого, аби забрати душу на небо, адже самостійно вийти з тіла вона не може.

За народним календарем, Михайло сповіщає про зиму, бо «приїжджає на білому коні». Люди раніше казали: «З Михаїла зима морози кує». Проте якщо у цей день відлига – не буде снігу аж до Миколая (19 грудня). А як на Михайла вітер з полудня, то буде тепло й до середини грудня.

Читайте також про завершення конкурсу на кращий ескіз великого Державного герба України визнали кращим.

Нагадаємо, 21 листопада в Україні відзначається День гідності та свободи. 21 вчений отримає держстипендії для увічнення подій Революції гідності.

Ілюстрації з видання: Світ православної ікон, Київ. 2005.