Новини
Україна
Анонси
Україна-суспільство

Зрозуміти український Схід: очікуємо книжку


Видавництво «Наш формат» оголосило про випуск видання про гірничого інженера, який розповів світу правду про свавілля на шахтах Донбасу. Автор – Олександр Михед

Гірничому інженеру Олексію Нікітіну у  1969 році, коли він гуртував робітників, аби повідомити про порушення техніки безпеки на шахті «Бутівка»,  було 32 роки. Він, зокрема, попереджав про можливість вибуху. Наступного ж року його звільнили.

«Якщо пхатимеш свого носа в наші справи, я змішаю твою кров з вугіллям, а твоє тіло перемелю на добрива!» Ці слова були адресовані Олексію Нікітіну, гірничому інженеру, який розповів світу правду про свавілля на шахтах Донбасу.

«У грудні 1971 року трапився вибух на шахті «Бутівка». Тоді шахтарі й згадали про Нікітіна. Розлючений натовп, який скандував його ім’я, зупинило півтисячі міліціонерів і кадебешників. За три тижні після цього Нікітіна заарештували та відправили в Дніпропетровську спецпсихлікарню. Звільнили його у березні 1976 року. Нікітіна заарештували наступного ж року, побіля норвезького посольства, в якому він просив політичного притулку. І знову Нікітіна відправили до лікарні. Так минули три роки. Аж поки 1980-го його не випустили на свободу. Тоді ж Нікітін запросив журналістів Washington Post та Financial Times до Донецька, аби вони самі побачили, що коїлося на Донбасі та розповіли про це. Журналісти провели побіля Нікітіна чотири дні. В один із вечорів він подивився у вікно, за яким чатують машини з кадебістами, і сказав журналістам: «Думаю, вони схоплять мене, щойно ви поїдете». І продовжив свою розповідь»... Цією історією починається книжка Oleksandr Mykhed «"Я змішаю твою кров із вугіллям". Зрозуміти український Схід», повідомляє «Наш Формат».

Докладніше про книжку можна дізнатися за посиланням. Вихід книжки з друку очікується у  квітні.

ДОВІДКА. Олександр Михед (нар. 1988) – письменник, куратор мистецьких проектів, літературознавець. Вибрані есеї та фрагменти творів перекладено десятьма мовами. Автор художніх книжок «Амнезія» (2013), «Понтиїзм» (2014, довгий список премії «Книга року ВВС-2014»), «Астра» (2015, довгий список премії «Книга року ВВС-2015»), арт-буку «Мороки» (разом із художницею Сонею Мельник, 2016), нон-фікшн дослідження «Бачити, щоб бути побаченим: реаліті-шоу, реаліті-роман та революція онлайн» (2016) та збірки оповідань «Транзишн» (2017). Арт-директор видавництва ArtHuss. В якості відповідального редактора підготував до друку близько 20 видань. Лектор освітніх проектів KMBS, LitOsvita, Botan, Світло, Культурного проекту. Веде авторський курс із креативного письма «Коротше пиши», створений разом із бібліотекою Botan. Здійснив українською переклад автобіографії Марини Абрамович «Пройти крізь стіни» (2018, короткий список Премії міста літератури ЮНЕСКО). Учасник літературних резиденцій у Фінляндії, Латвії, Ісландії, США та Франції. Куратор літературної програми PinchukArtCentre (2010-2012), куратор літературної програми Гогольfest (2012-2013) і десятка виставкових проектів, інформує yakaboo.