Знизити корупцію на митниці за одну гривню
Кабінет Міністрів планує протягом тижня запустити ІТ-систему, яка зменшить кількість підстав для вимагання хабарів
В Україні запускають ІТ-систему, яка дасть можливість трохи знизити корупцію на митниці. Учора, 2 жовтня, на засіданні Кабінету Міністрів було проголосовано за запуск такої системи. Це рішення обійшлося Україні в одну гривню, і запустити систему планують протягом тижня.
Про це повідомив Міністр Кабінету міністрів України Дмитро Дубілет на своїй Фейсбук-сторінці, і пояснив, якого ефекту можна досягти таким нововведенням. А саме – в Україні є цікава практика: різні силові відомства (СБУ, ДБР, МВС тощо) можуть надсилати митникам так звані орієнтування, які зобов'язують їх оглядати вантажі «підозрілих» компаній. За словами Дмитра Дубілета, нерідко це спосіб банального вимагання хабарів. Адже будь-яка зупинка вантажу - це прямі збитки для бізнесу. Особливо, якщо огляди йдуть, поки орієнтування не знімуть. Найдивніше, що практично будь-який СБУшник, скажімо, з Житомирщини, може надіслати таку орієнтування на, скажімо, київську компанію, яка везе вантаж через Львівську митницю. Часто ці орієнтування можуть бути абсолютно безпідставні, з посиланням на якісь "ліві" кримінальні справи.
«Ми запускаємо досить просте рішення. На базі iDoc ми створили єдиний бізнес-процес. Силовики зможуть подавати орієнтування тільки в електронній формі, за відповідною формою з узгодженням відповідних людей в центральному офісі. І на митниці такі запити будуть прийматися тільки з цього процесу. Ми розраховуємо, що це призведе до різкого зниження таких запитів. А ті запити, які все ж будуть приходити, будуть ретельно аналізуватися централізовано, наскільки вони мають підстави, а також як скоро їх можна знімати. Рішення ми запустили на базі iGov / iDoc. Нагадаю, iGov - це волонтерський проект, з яким ми колись стукали в усі урядові двері. Тепер же держава взяла за 1 грн собі на баланс iDoc (документообіг, створений на базі iGov) і може запускати подібні проекти за пару тижнів і безкоштовно, підкреслив Дмитро Дубілет і зауважив, що нині йде робота над комплексними рішеннями.