"Змінювати життя ветеранів на краще". Інтерв’ю з Русланом Приходьком, заступником міністра у справах ветеранів України
Ветеранський хаб у центрі Ірпеня "Veteran Space.Irpin" – вже третій інклюзивний простір на Київщині, де українські захисники й захисниці, їхні сім’ї та родини полеглих героїв можуть отримати комплексну допомогу з різноманітних питань. Хаб став не лише місцем реабілітації, соціалізації та підтримки бізнес-проєктів, але й центром громадської активності ветеранів. Втілювала проєкт Ірпінська міська рада спільно з Київською обласною військовою адміністрацією та платформою "VETERAN. PRO". Перші два ветеранські простори відкрили в Броварах та Борисполі, наступний незабаром запрацює в Білій Церкві. Детальніше про відкриття ветеранського простору в Ірпені розповідає в ексклюзивному інтерв’ю спеціально для медіа "Погляд" Руслан Приходько – заступник міністра у справах ветеранів України.
- Розкажіть, будь ласка, про відкриття простору "Veteran Space.Irpin". Як вдалося реалізувати цю ідею?
- У першу чергу Міністерство у справах ветеранів України трансформує і створює систему сучасної ветеранської державної політики.
Оскільки будь-яка політика неможлива без відповідної інфраструктури, тому і для нас сьогодні також важливим викликом є розбудова екосистеми цієї політики.
І відповідно в цій компоненті ми отримали підтримку Президента України, який визначив завдання, власне, військовим адміністраціям розбудувати мережу ветеранських просторів, закладів, в яких ветерани зможуть отримати цілий комплекс різних типів і видів послуг в одному місці, а також проактивно створити такий простір, де кожен відчує повагу до себе після повернення в цивільне життя.
Даний заклад знаходиться у центральній частині міста.
Тут прекрасний ремонт, чудові фахівці, які надають різноманітні послуги, починаючи від адміністративних соціальних, публічних, закінчуючи роботою психолога і фахівця із супроводу ветеранів війни. Ветеранський хаб покликаний допомогти більш повноцінно й ефективно повернутися в цивільне життя кожному захиснику і захисниці.
- Які критерії бралися до уваги при створенні цього простору?
- По-перше, нами розроблений стандарт ветеранських просторів, який визначає обов'язковість забезпеченості, інклюзії, безбар'єрності відповідного закладу.
Тут створений пандус-підйомник і розширені дверні пройоми, відповідні вбиральні з необхідними елементами інклюзії.
Це вільний простір також для психологічної підтримки, щоб кожен захисник і захисниця тут відчували себе комфортно. Це дуже важливо.
По-друге, ми визначили перелік послуг. Тут працюють фахівці ЦНАПу, соціальної політики, центру зайнятості, психологи. Таким чином тут зосереджений цілий спектр різних послуг, які можуть комплексно врегулювати цілу низку різних проблемних питань для того, щоб зробити ветеранську політику доступною і комфортною.
Тобто людині не потрібно бігати в низку різних установ, а можна звернутися в одне місце і забезпечити безліч своїх потреб і потреб своєї родини.
До прикладу, людина може звернутися тут за юридичною консультацією, допомогою, паралельно подати звернення для того, щоб її дитина харчувалась в дитячому садочку безоплатно, дізнатися про можливості працевлаштування або отримання гранту для започаткування свого бізнесу тощо.
- Скільки всього фахівців і які саме тут працюють?
- Оскільки в подальшому це буде комунальний заклад, тож відповідно штатна чисельність буде визначатися органом місцевого самоврядування по кожному закладу.
Тому поки що не можу сказати точну кількість фахівців, але базовий, необхідний мінімум тут точно буде зосереджено.
До того ж переважну більшість послуг фінансуватиме державний бюджет, зокрема роботу психолога, фахівця із супроводу ветеранів війни, залучення безоплатної правничої допомоги ветеранам війни, родинам загиблих, а також можливості освітніх програм.
Так само й центр зайнятості чи інші фахівці мають фінансування, тож пропонують різні програми за рахунок коштів державного бюджету, а безпосередньо місцеве самоврядування реалізує ті програми, які затверджуються коштами обласних чи місцевих бюджетів.
- Чи будуть тут проводити якісь заходи?
- Так, обов'язково.
Після початку активної роботи ветеранські простори передбачають можливість для здійснення громадської діяльності ветеранських об'єднань, а також просвітницькі заходи і все, що пов'язано з можливостями подальшого розвитку кожного захисника і захисниці.
- Яким коштом вдалося реалізувати ідею простору для ветеранів, їхніх сімей та родин полеглих героїв?
- Цей простір створений коштами місцевого бюджету і меценатів, яких подяками відзначив міський голова. Тому питання фінансування стосується більше місцевої влади.
- Скільки всього таких просторів вже відкрито?
- Це перший ветеранський простір у місті Ірпінь, але ми продовжуємо цю роботу разом з обласною і місцевою владою, розбудовуємо по області в цілому і по Україні цілу мережу таких просторів.
Скільки вже є на сьогоднішній день, точно не скажу, бо цей процес активно триває, всі області долучились до нього.
У Києві також працюють такі простори.
Ми досить активно продовжуємо їх розбудову, щоб ці програми, які створюються міністерством і реалізуються безпосередньо в таких закладах, могли змінювати життя ветеранів на краще, забезпечувати реалізацію їхніх потреб, а ветерани у свою чергу могли ними скористатися. Тому будемо і далі працювати в цьому напрямку.
На відкритті унікального інклюзивного ветеранського хабу "VETERAN SPACE. IRPIN" побувала знімальна група медіа "Погляд". Журналістці Марії Марчук вдалося поспілкуватися із причетними до даного заходу.
Розмову вела журналістка і ведуча Марія Марчук, матеріал для публікації підготувала літературна редакторка Надія Проценко. Продюсерка та редакторка проєкту Наталія Зіневич. Розміщення матеріалу редакторки сайту Марини Литвиненко.
Щоб першими дізнаватися про останні події Київщини, України та світу – переходьте і дивіться нас на YouTube. Також читайте та підписуйтесь на нас у Facebook Погляд Київщина та Іnstagram.