Новини
Україна
Україна-суспільство

Закон про фінмоніторинг сумлінних клієнтів банків не зачепить: НБУ


Сьогодні, 28 квітня, набуває чинності новий закон про фінансовий моніторинг. Перший заступник Голови Нацбанку України Катерина Рожкова розповіла про основні зміни, які торкнуться громадян та бізнесу.

Закон «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення», який вступає у дію 28 квітня, викликав багато запитань і занепокоєнь.

Фахівці НБУ роз’яснюють положення документа, і зазначають, що насправді для більшості українців мало що зміниться. Зокрема, «Погляд» уже публікував деякі коментарі щодо новацій закону, однак не на всі питання була дана відповідь.

Також Нацбанк України опублікував роз’яснення першого заступника Голови НБУ Катеринм Рожкова, у якому вона звернула увагу на низку положень закону.

Зокрема, Катерина Рожкова зазначила, що для 95% банківських клієнтів ці зміни не ускладнять життя, а скоріше спростять.

Перший заступник Голови НБУ підкреслила, що всі клієнти банків уже є ідентифікованими. Їх ідентифікація була проведена тоді, коли вони звертались до  відділень банківських установ, заповнювали анкети та надавали ксерокопії своїх документів..

Передбачені законом зміни стосуються переважно неідентифікованих операцій. Однак ідеться не про заборону їх проводити, а про додаткові вимоги до них.

Новим фінмонівським законом, за словами Катерини Рожкової,  впроваджено такі новації.

1. Впроваджується ризик-орієнтований підхід у роботі з клієнтами. Це означає, що  високоризикових клієнтів, таких як  політики чи олігархи, перевірятимуть прискіпливіше. Тобто йдеться про тих, хто може проводити операції на великі суми.

А ось менше перевірятимуть операції, які проводять звичайні люди - студенти, пенсіонери, клієнти, які отримують зарплати на банківські картки, представники «білого» бізнесу, який платить податки. «В цьому просто немає сенсу. Адже ризиків, що всі перераховані займаються відмиванням грошей немає. 95% банківських клієнтів належать саме до низькоризикової категорії», зазанчає Катерина Рожкова.

2.Збільшується граничний поріг операцій обов’язкового фінмоніторингу. Тобто йдеться про таке. Раніше банки в обов’язковому порядку повинні були повідомляти Держфінмоніторинг про всі операції від 150 тис. грн, а серед підстав для цього було аж 17 ознак. Новим  законом збільшується граничний поріг такої  суми до 400 тис. грн., а також список ознак операцій зменшується до чотирьох. «Звітувати потрібно про такі операції: готівка; переказ коштів за кордон; операції політиків; операції клієнтів з держав, які працюють «в антилегалізаційній сфері», як наприклад Північна Корея. Це все дасть змогу легше дихати бізнесу та банківським клієнтам», пояснює перший ерший заступник Голови НБУ.

3. Новий закон дає істотну перевагу клієнтам банків, як наприклад дистанційна індентифікація. Це означає, що тепер, щоб відкрити рахунок у банку не потрібно йти у відділення. Засвідчити свою особу ви тепер можете або через відеозв’язок, або через систему BankID. Є і інші моделі.

4. Закон розширює вимоги до ідентифікації тих, хто переказує грошові кошти. Втім, це не стосується переказів грошей з карти на карту, оскільки банківська карта –ідентифікований продукт, і банк має інформацію про власників карток.  «Йдеться переважно про перекази без відкриття рахунку – наприклад поповнення рахунку через термінал. Тобто якщо ви будете поповнювати рахунок через термінал на суму 5 тис. грн і більше, потрібна ваша ідентифікація. До кінця року платіжні термінали будуть обладнані спеціальними зчитувачами карт. Але ці правила не стосуються: оплати комунальних послуг, сплати податків та інших обов’язкових державних платежів, оплати товарів чи послуг, поповнення кредитних карток до 30 тис грн. У цьому випадку ідентифікація не буде потрібна», каже Катерина Рожкова.

5. По-п’яте, закон істотно розширює перелік суб’єктів первинного фінмоніторингу, тобто тих, хто фактично проводить ідентифікацію клієнта. Тепер до переліку цих суб’єктів  увійдуть також  поштові оператори, ріелтори, юристи, представники грального бізнесу, і ті, хто надає податкові консультаційні послуги.

«Всім, кого це стосується, буде надано достатньо часу на адаптацію до кінця цього року», зауважує НБУ і підкреслює, що сумлінних клієнтів, які не проводять незаконних операцій  зміни  ніяк на зачеплять. «Навпаки ви отримаєте додаткові переваги, такі як дистанційна ідентифікація», йдеться у повідомленні.

Також відеороз"яснення Катерини Рожкової можна переглянути за посиланням.

ДОВІДКА. НБУ привів свою нормативну базу у сфері валютного регулювання та нагляду у відповідність до змін, передбачених Законом України № 361-IX "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення". Зміни затверджені постановою Правління Національного банку від 27 квітня 2020 року №57 "Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України". Вони набирають чинності сьогодні, 28 квітня.