Новини
Україна
Культура
Кримінальні новини

Загибель Володимира Івасюка: результати експертизи через 40 років


У результатах низки попередніх експертиз виникали розбіжності – чи було повішення Івасюка самогубством, чи вбивством. Нині фахівці довели, що він фізично не міг скоїти самогубство.

У радянський час Володимира Івасюка намагались представити автором всього двох пісень: «Червона рута» і «Водограй». Хоча насправді творчий доробок автора, попри молодий вік, був досить вагомим. «За 30 років життя Івасюк створив 107 пісень, також він є автором 53 інструментальних творів і музичного супроводу до кількох спектаклів. Безпосередньо перед смертю він писав музику до опери про запорозьке козацтво, партитури зникли з портфеля, знайденого біля мертвого тіла композитора. Професійний медик Івасюк добре грав на скрипці, фортепіано, віолончелі, гітарі, чудово виконував власні пісні, – повідомляє ресурс «Герої України»– Також відомий Івасюк як талановитий живописець з цікавою манерою малювання. Він малював портрети близьких людей, автопортрети, шаржі…  Не можна вважати Івасюка тільки музикантом, поетом або живописцем. Це була людина, що на диво сильно любила свою країну і її культуру. Своїми творами він відроджував у співвітчизників любов до української культури і протистояв радянській пропагандистській машині».

Після трагічної загибелі Володимира Івасюка в офіційну версію – самогубство, повішення у Брюховицькому лісі, – повірив мало хто. Та й родичі й друзі говорили про те, що тіло Володимира після того, яке віддали для поховання, мало було схоже на тіло самогубця. «Неоніла Братунь розповіла, що все тіло композитора було покрито синцями, обличчя понівечене, були відсутні очі. Крім того, пальці музиканта були переламані, слід від петлі на шиї свіжий, а тіло явних ознак розкладання або характерних ознак тривалого перебування на відкритому повітрі не мало. Незважаючи на всі обставини, слідство відразу ж основною версією визначило самогубство. Паралельно в союзній пресі публікувалися матеріали про те, що Івасюк нібито мав психічне захворювання, наркотичну залежність і перебував в стані творчої кризи. Неофіційно вказували тільки на одну версію - усунення композитора співробітниками КДБ за наказом радянського керівництва».

Похорон Влодимира Івасюка на Личаківському кладовищі перетворився на масову акцію, як уже писав «Погляд», і влада боялася бунту.

Цього року Івасюку виповнилося б 70 років.

Уже в часи Незалежної України Генпрокуратура повідомила, що убивство Івасюка організували агенти КДБ. Вони дуже цікавилися композитором, оскільки він здійснив справжню культурну українську революцію: пісні Івасюка співали вдома, грали на танцях, крутили по радіо й телевізору.

Прокуратура Львівської області звернулася до Київського науково-дослідного інституту судових експертиз. За повідомленням ресурсу Аrtefact, фахівці інституту провели експеримент у травні 2019 року в лісі, недалеко від місця у де у 1979 році виявили тіло Івасюка. «Наші експерти проаналізували всі матеріали справи і підібрали схоже дерево – такої ж породи, подібного розміру, відповідної висоти, діаметру стовбура, розташування гілок… Одним словом, всі елементи були підібрані найближче до тієї ситуації, яка була тоді, розповів директора інституту Олександр Рувін».

Під час експерименту фахівці розглянули три ситуації..  Перша – чи міг композитор самотужки залізти на дерево, на висоту гілки 1,7 метра, зав’язати вузол та накласти на себе руки. Друга – чи можна інсценувати самогубство за допомогою підручних засобів: драбини, підставки тощо, хоча на тому місці нічого подібного не виявили. Третя – чи можливо інсценувати самогубство без застосування цих підручних засобів.

«До експерименту був задіяний статист, зовні дуже схожий на Івасюка – такого ж віку, з такою ж масою тіла, але досить підготовлений фізично. В результаті експерименту було встановлено, що зав’язати вузол та провести інсценування самогубства навіть дуже сильна фізично людина не змогла б. Очевидно, що їй для цього знадобилася б чиясь допомога", – наголосив Олександр Рувін.  

Експертиза також встановила, що якби в Івасюка були якісь допоміжні підручні засоби типу драбини чи підставки, то щоб зав’язати вузол та інсценувати самогубство, необхідно було задіяти двох людей. А якщо без підручних засобів – щонайменше трьох… Експерти також досліджували одяг, взуття композитора за фото в матеріалах справи, описом речей, протоколами огляду. Якби людина залазила на дерево, то мали б залишитися відповідні сліди на підошвах взуття та на одязі. Проте у протоколах огляду зазначено, що таких слідів не було. “Група експертів-медиків, з якими ми співпрацювали, долучає свою частину, і ми будемо передавати матеріали слідчим органам, які нам цю експертизу призначали. Далі будемо дивитися, яке рішення вони приймуть. Тобто ми надаємо результати дослідження, а далі слово за львівською прокуратурою”, – підкреслив директор Київського науково-дослідного інституту судових експертиз.

Отже, здійснюються кроки до встановлення справжніх обставин загибелі Володимира Івасюка. Втім, жодного з імен причетних до цього поки що не знайдено. Залишається сподіватись, що з часом і це буде зроблено.

Фото з відкритих інтернет-ресурсів