За рік пандемії викиди CO₂ у світі знизилися на 7%, та чи надовго?
Радіти поки зарано, це практично не вплине на зміни клімату в глобальному масштабі.
До такого висновку прийшли вчені з Канадського центру з моделювання та аналізу клімату, дослідження яких було опубліковано на Science Advances.
У 2020 році в порівнянні з 2019 роком викиди вуглекислого газу знизилися на 2,6 гігатонн (приблизно на 7%), що є найбільшим зниженням обсягів викидів за всю історію спостережень.
За словами дослідників, скороченню викидів сприяли обмеження, пов'язані з глобальним локдауном. Однак вчені-кліматологи впевнені, що карантинні обмеження мають вкрай незначний ефект для довгострокового впливу на зміни клімату.
На їхню думку, щоб загальмувати глобальне потепління і в кінцевому підсумку стабілізувати середні світові температури «потрібно постійно, рік за роком, скорочувати викиди, аж поки людство не досягне нульових показників».
Інші цифри, але висновок одні – викиди CO₂ скоротилися, та чи надовго?
У Міжнародному енергетичному агентстві також підрахували викиди CO₂ – за минулий рік вони на планеті в середньому скоротилися на 5,8%. Таке падіння «не має прецедентів в історії людства – в глобальному сенсі це еквівалентно видаленню всіх викидів Європейського союзу», говориться у звіті агентства.
У США і ЄС викиди в минулому році впали на 10%, найрізкіше скорочення спостерігалося в березні, квітні і травні. Китай став єдиною великою економікою, в якій в 2020-м відбулося зростання викидів – на 0,8%, але це суттєво менше зростання, ніж роком раніше.
Проте після того, як заборони були зняті, і в міру зростання економічної активності, викиди в світі дуже швидко відновилися, а в грудні навіть на 2% перевищили допандемічні рівні.
А що в Україні?
Нещодавно Bloomberg опублікував рейтинг найбільших країн – забруднювачів повітря, Україна до нього не потрапила. Проте радіти цьому факту зарано. Для прикладу, Київ, коли весь світ був на локдауні, кілька днів поспіль очолював рейтинг міст із найбільшим забрудненням атмосфери у світі. Не набагато кращою ситуація в столиці є й наразі, періодично українська столиця опиняється в топ-10. Головною причиною такої ситуації у Києві з повітрям називають автотранспорт та опалювальні установки.
Землі потрібен локдаун кожні два роки
Таким чином, складається враження, що програма ООН по скороченню викидів поки не працює, пише The New York Times. І це, не дивлячись на те, що викиди газів, що викликають потепління планети, повинні бути скорочені майже наполовину до 2030 року, якщо світ хоче уникнути глобальної кліматичної катастрофи.
Інакше кажучи, викиди вуглекислого газу повинні скорочуватися так само, як під час пандемії, кожні два роки протягом наступного десятиліття, щоб світ залишався в безпечних межах глобального потепління, зазначають в The Guardian. Тобто необхідно, щоб і надалі викиди скорочувалися приблизно на 1–2 млрд тонн щороку. Тільки при таких умовах є хороші шанси, що температура підвищиться не більше як на 1,5-2°С до доіндустріальної епохи, як того вимагає Паризька хартія.
До слова, не дивлячись на те, що лютий був досить холодним, глобальне потепління на планеті не зупинити, адже цьому сприяє зростаюча концентрація парникових газів в атмосфері Землі.
Нагадаємо, згідно з новим дослідженням, до 2100 року літо буде довжиною півроку.
Для зручності і аби бути першим у курсі найсвіжіших новин України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал «Погляд Київщина – Інформаційна Агенція». Щоб не пропустити найсвіжіші новини – обов’язково вмикайте повідомлення у вашому Telegram.