Юркі Раутамякі: у селі Микуличі збудують школу з майже нульовим енергоспоживанням (ФОТО)
У селі Микуличі Немішаївської територіальної громади побудують енергоефективну школу з майже нульовим енергоспоживанням (NZEB). Нова школа замінить два пошкоджені росіянами навчальні заклади у 2022 році та буде розрахована на 200 учнів. Проєкт фінансує Фінляндія через Програму зеленого відновлення України і міжнародну фінансову організацію НЕФКО. Нова школа NZEB має на меті відновити місцеві освітні заклади і забезпечити енергоефективне навчальне середовище для учнів, включаючи внутрішньо переміщених осіб та осіб з інвалідністю.
Якою буде нова будівля школи та які переваги матиме перший пілотний проєкт для України - в інтервʼю зі старшим консультантом НЕФКО Юркі Раутамякі спеціально для медіа "Погляд".
- Розкажіть про будівництво будівлі з майже нульовим енергоспоживанням на заміну двох пошкоджених війною шкіл.
- Проєкт стосується заміни пошкодженої війною школи в Україні, а саме в селі Микуличі Немішаївської територіальної громади. НЕФКО займалася розробкою концепції майже нульового енергоспоживання (NZEB) ще до початку війни. У 2022 році НЕФКО спільно з фінським партнером, Центром технічних досліджень Фінляндії VTT, профінансувала дослідження щодо розробки нормативів NZEB в Україні. У цьому дослідженні було змодельовано житловий будинок та шкільну будівлю, вивчено методи енергоефективності та на основі цього розроблено конкретні рекомендації щодо майбутнього розвитку концепції, на основі яких складено звіт.
- Чому обрали саме цю школу та в чому особливість цього проєкту?
- Ми намагалися знайти та визначити пілотний об’єкт для впровадження концепції майже нульового енергоспоживання (NZEB) на практиці, щоб дізнатися більше та зробити свій внесок у її реалізацію. Водночас нам відомо, що з лютого 2022 року було зруйновано чимало шкільних будівель, і є дуже багато шкіл, які учні не можуть відвідувати та здобувати там освіту. Тож ми вирішили об'єднати ці два аспекти і знайти місце, де ми могли б замінити зруйновану школу на нову шкільну будівлю з майже нульовим енергоспоживанням (NZEB). Школу в Микуличах було обрано як перший пілотний проєкт. У Микуличах буде збудовано енергоефективну будівлю школи, яка споживає енергію лише в межах, які за фінськими нормами відповідають майже нульовому енергоспоживанню. Також будуть впроваджені рішення на основі відновлюваної енергії, в даному випадку сонячної.
- З чого складатиметься будівля та коли планують завершити будівництво?
- Ідея полягає в тому, щоб створити збірну модульну дерев'яну будівлю, що дозволить виготовляти збірні елементи або модулі в заводських умовах. Водночас у селі Микуличі будуватиметься фундамент для майбутньої споруди. Роблячи це одночасно,ми сподіваємося максимально прискорити реалізацію цього проєкту. Ми плануємо завершити будівництво у першій половині 2026 року, але це залежить від періоду закупівель і того, як швидко ми зможемо укласти контракт.
- Розкажіть про важливість будівлі з майже нульовим енергоспоживанням для України в цілому.
- Цей проєкт та загалом розвиток концепції майже нульового енергоспоживання має чимало переваг. Перш за все, ми можемо підвищити енергоефективність будівель, зокрема, громадських. Коли ми розробимо вимоги до майже нульового енергоспоживання і випробуємо їх у рамках пілотного проєкту, ми побачимо реальні фактичні результати різних рішень і те, наскільки вони підходять для різних обставин. Завдяки цьому вони матимуть велику демонстраційну цінність. Рішення можна повторити в інших місцях і використати в подібних будівлях.
Коли ми говоримо про енергоефективність, вона йде пліч-о-пліч з ефективністю будівель, тому дуже важливо, щоб у будівлях не було приміщень, які використовуються неефективно, щоб не опалювати порожні місця. Таким чином, ми розглядаємо концепцію майже нульового енергоспоживання ще й як внесок у дизайн простору в різних будівлях, щоб сприяє використанню багатофункціональних приміщень замість того, щоб максимізувати розмір і площу будівлі за рахунок непотрібних або неефективних просторів. Це матиме дуже великий вплив на проєктування багатьох типів споруд та філософію проєктування енергоефективних будівель.
В рамках цього конкретного проєкту надзвичайно важливо, що ми можемо в мінімальний термін створити якісні та енергоефективні навчальні приміщення, які відповідають найсуворішим вимогам до дитячого навчального середовища, щоб повернути дітей до школи в районах, де школи були зруйновані. Тому ця будівля з майже нульовим енергоспоживанням матиме вищі вимоги до теплоізоляції, що підвищить її енергоефективність. У ній будуть застосовані геотермальні рішення для опалення, система рекуперації тепла, яка чи не найбільше докладається до підвищення енергоефективності порівняно з традиційними методами будівництва, а також джерело відновлюваної енергії. Ми прагнемо, щоб усі екологічно чисті енергетичні рішення разом виробляли близько 40% енергії, необхідної для цієї будівлі.
Матеріал підготовлений журналістом медіа "Погляд" - Марією Марчук.
Щоб першими дізнаватися про останні події Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал Погляд Київщина – Інформаційна Агенція. Також читайте нас у Facebook Погляд Київщина і дивіться на YouTube.