Новини
Головні новини
Україна-суспільство
Політика

Європарламент і послів країн G7 турбує забезпечення незалежності антикорупційних органів України


Cпроби призначити нового керівника САП можуть коштувати Україні безвізового режиму з ЄС і ставлять під питання надання чергового траншу фінансової допомоги від Євросоюзу.

Фото:twitter.com/G7

Нагадаємо, керівник САП Назар Холодницький оголосив про свою відставку 21 серпня. Цьому передували численні публічні конфлікти із генпрокурором Іриною Венедіктовою, заступником якої він був.

Голосування ВРУ

І от сьогодні, 17 вересня, ВРУ ухвалила постанову № 4104 Про визначення представників Верховної Ради України до складу комісії з проведення конкурсу на зайняття адміністративних посад у Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі. Рішення про призначення сімох представників парламенту в комісію по проведенню конкурсу на посади в САП підтримали 239 нардепів. Проти були 48 депутатів, ще 14 — утрималися.

Таким чином Верховна Рада затвердила комісію по відбору глави Спеціалізованої антикорупційної прокуратури — попри те, що Європарламент попередив Україну щодо фінансових ризиків та ризику для безвізу з ЄС, які можуть виникнути у зв’язку з відбором керівника САП.

Рішення КСУ щодо НАБУ

Днем раніше, 16 вересня, Велика палата Конституційного Суду України розглянула справу за конституційним поданням 50 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України окремих положень Закону України «Про Національне антикорупційне бюро України». Згідно рішення суду, окремі положення закону визнано такими, що не відповідають Основному Закону України.

А саме щодо наділення президента України повноваженнями:

  • утворювати Національне антикорупційне бюро України;
  • призначати на посаду та звільняти з посади директора НАБУ і визначати трьох осіб до складу комісії з проведення конкурсу на зайняття посади директора Національного антикорупційного бюро України;
  • визначати одного члена комісії зовнішнього контролю для проведення незалежної оцінки (аудиту) ефективності діяльності НАБУ, його операційної та інституційної незалежності;
  • затверджувати Положення про Раду громадського контролю та про порядок її формування.

Визнані неконституційними положення закону втратять чинність через три місяці з дня ухвалення рішення КСУ. Тож Конституційний Суд наголосив, що парламентарі мають невідкладно привести положення законодавства України у відповідність до цього рішення.

Ситуація в НБУ

Як інформував «Погляд», про те, що голова НБУ Яків Смолій написав і подав президенту Володимиру Зеленському заяву про звільнення у зв’язку з відставкою за власним бажанням, стало відомо надвечір 1 липня 2020 року. Головний банкір країни пояснював своє рішення тим, що тривалий час на НБУ здійснюється систематичний політичний тиск.

Вже 3 липня очільника Нацбанку парламент звільнив, а 16 липня на засіданні фінансового комітету ВР новим головою НБУ призначили Кирила Шевченка.

Перед його призначенням під час виступу у сесійній залі парламенту представник фракції «Голос» Ярослав Железняк розкритикував процедуру внесення кандидатури голови НБУ: адже, за його словами, ввечері подання внесли, а вранці наступного дня – уже голосування. Нардепи не мали змоги вислухати Шевченка та зрозуміти його план дій, підкреслив тоді Железняк.

Заява Європарламенту

У Європарламенті наголосили, що спроби України призначити нового керівника САП можуть коштувати країні безвізового режиму з ЄС і надання чергового траншу фінансової допомоги від Євросоюзу.

Про це написала в Twitter депутат Європарламенту Віола фон Крамон-Таубадель:

«Поки міжнародне співтовариство зайнято Білоруссю, уряд України поспіхом штовхає кандидатів, яким не вистачає досвіду і порядності, для обрання керівником САП. Уряд ставить під загрозу безвіз з ЄС і подальший транш в розмірі 1,5 млрд євро допомоги».

Заява послів країн G7

У свою чергу під час зустрічі зі спікером українського парламенту Дмитром Разумковим посли країн «Великої сімки» також нагадали про необхідність прозорого та політично нейтрального відбору керівників антикорупційних органів. Посли G7 зазначили, що незалежність антикорупційних органів є частиною міжнародних зобов’язань України.

«Україна повинна продемонструвати політичну волю для захисту незалежності НБУ та доброчесності таких установ, як НАБУ, САПО і ВАКС»

Втім, зауважимо, ми розповідали, що з 2021 року українцям доведеться отримувати дозвіл на в’їзд в ЄС. Річ у тім, що у 2021 році ЄС запроваджує Європейську інформаційну систему авторизації подорожей (ETIAS). Це означає внесення змін до умов безвізових подорожей до Євросоюзу для громадян третіх країн (тобто ці зміни стосуватимуться не тільки України, але й, наприклад, громадян Австралії, Бразилії, Великої Британії, Канади, США та Японії).