Новини
Головні новини
Україна-суспільство

Які зміни в готівковому обігу відбудуться з 1 жовтня?


Нацбанк України повідомив, що деякі монети і банкноти з початком другого місяця осені перестануть бути платіжними засобами.

Фото НБУ

Першого жовтня в Україні відбудуться зміни у готівковому обігу. Під час пресбрифінгу, що відбувся учора, 2 вересня, у Національному банку України, керівництво НБУ поінформувало, що саме зміниться та які монети і банкноти вилучатимуть з обігу з 1 жовтня.

Які грошові знаки варто витратити до цього часу?

Перестануть бути платіжним засобом монети номіналом 25 копійок та старі банкноти, уведені в обіг до 2003 року. З 1 жовтня їх не прийматимуть під час розрахунків готівкою за товари та послуги, а НБУ вилучатиме їх із готівкового обігу.

Де і коли можна обміняти гроші, які вийдуть з обігу?

 Безкоштовно та без обмежень обміняти такі монети та банкноти можна:

  • –до 30 вересня 2021 року – в усіх українських банках;
  • –до 30 вересня 2023 року – в НБУ та уповноважених банках: Ощадбанк, ПриватБанк, Райффайзен Банк Аваль, ПУМБ.

Яким банкнотам «покажуть на вихід» пізніше?

НБУ активніше виводитиме з обігу паперові банкноти 1 і 2 гривні і монети 1 гривня зразка 1996 року, замінюючи їх на обігові монети відповідного номіналу зразка 2018 року. Однак поки що вони в обігу, ними можна буде розраховуватися, а спеціально обмінювати не потрібно.

Навіщо НБУ запроваджує зміни?

В Нацбанку пояснюють, що ці новації спрямовані на спрощення готівкових розрахунків та підвищення якості обігової готівки.

«Вони матимуть позитивний економічний ефект, адже витрати держави та учасників готівкового обігу на виготовлення, оброблення, транспортування, зберігання банкнот і монет тепер знизяться», - зауважують в НБУ.

Якого ефекту прагнуть досягнути?

Оптимізація дасть можливість скоротити банкнотно-монетний ряд із 17 номіналів до 12, в результаті чого він стане впорядкованим та зручним. Загалом у ньому залишиться 6 номіналів монет та 6 номіналів банкнот, що відповідає міжнародній практиці.

«Ми продовжуємо наводити лад у готівковому обігу та приводити його до світових стандартів. Головна мета наших рішень – спростити готівкові розрахунки та підвищити їхню зручність для користувачів. Також ми дбаємо про економічну доцільність та підвищення якості готівки у обігу», - зауважив заступник голови НБУ Олексій Шабан.

Як повідомляв «Погляд», 2 вересня 1996 року в результаті проведення грошової реформи в обіг була введена національна валюта України – гривня.