Як виготовити антисептик у домашніх умовах
В умовах загальнонаціонального карантину захисні маски і антисептики стали найбільш затребуваними товарами. Далеко не в кожній аптеці їх можна наразі придбати, або ж їхня вартість значно завищена. Тому ми зібрали для вас поради, як виготовити антисептик власноруч
Так, у МОЗ радять виготовляти саморобний антисептик таким чином. Візьміть:
• етиловий спирт 96% — 833 мл
• перекис водню 3%— 42 мл
• гліцерин 98% — 15 мл
• дистильована або кип’ячена вода.
Змішайте перші три інгредієнти, далі поступово додайте води, аби отримати бажану консистенцію продукту. Отриманий розчин розлийте у кілька невеликих ємностей, які зручно носити з собою. Герметично закрийте їх та відкладіть на 72 години, аби бактеріальні спори, які могли бути у посуді чи в спирті, загинули. Тоді антисептик зможе повноцінно виконуватиме свою функцію, як зазначає hromadske з посиланням на МОЗ.
Важливо!
ВООЗ рекомендує обробляти руки антисептиком не менше 30 секунд. Руки варто обробити ретельно, особливу увагу приділивши зоні під нігтями.
До антисептика можна додати речовини, які його забарвлять або ароматизують, однак у ВООЗ робити цього не радять, аби уникнути алергії. Щоб дезінфікуючий засіб був менш липким, можна зменшити (або навіть замінити) кількість гліцерину. Його додають для того, аби захистити руки від пересушування. Замінити його можна іншим зволожуючим або пом’якшуючим компонентом, який розчиняється у воді та спирті, нетоксичний та не викликає алергії.
Замість класичного антисептику в аптеках можна купити препарат з вмістом хлоргексидину (2%). Спиртовмісний антисептик має містити 60–80% спирту. Настій ромашки або інші розчини із 40% вмістом спирту не є антисептиками, як зазначають у Центрі громадського здоров’я України.
Поради щодо антисептиків від професійного хіміка та пластуна з Чернівців Юрія Халавки
• Антисептики — не панацея, а крайня міра. Значно краще ретельно мити руки з милом, коли це можливо.
• Антисептики мають змочувати, а не зволожувати. Наносьте антисептики на руки щедро.
• Не поспішайте струшувати, антисептична дія вимагає часу. Для більшості з антисептиків ефективність підтверджена при 2-10 хвилинному змочуванні.
• Не все, що «спирт» є спиртом. Нашатирний, наприклад, зовсім не спирт. Навіть не думайте його використовувати у саморобних антисептиках. Саліциловий та мурашний спирти містять шкідливі для шкіри кислоти. У мурашний спирт можна додати трохи соди, поки він не перестане шипіти — це нейтралізує кислоту. До того ж сода також є антисептиком.
• Не всі антисептики можна використовувати для протирання техніки. Не використовуйте ті, в яких помітна кількість води — це може викликати замикання чи корозію контактів.
• Гліцерин в антисептиках потрібен для запобігання пересушування шкіри. Помітної антисептичної дії він не чинить.
• Більшість професійних антисептиків містять спеціальні бактерицидні добавки і тому довше зберігають антибактеріальну дію (і антивірусну також).
• Вода, розчин соди з йодом та солона вода також є непоганими антисептиками. Вони змивають та руйнують віруси цілком ефективно.