Новини
Вишгород

Виставка у Вишгороді: історія затоплених сіл


Вишгородський історико-культурний заповідник запрошує на відкриття виставки "Затоплені села Київського Полісся".

Вишгородський історико-культурний заповідника запрошує на відкриття виставки

У 1964 році новоствореним Київським водосховищем затоплено 92 тисячі гектарів родючих земель, близько 33 тисяч людей були вимушено переселені, понад 50 населених пунктів, з них щонайменше 16 сіл, опинилися під водою. Здебільшого постраждали села лівого берега Дніпра: Старосілля, Сваром’я, Тарасовичі, Завалівка, Чернин, Новосілки на Дніпрі, Ошитки, Окунінове, Старий Глібів, Новий Глібів, Сорокошичі, Сивки. На правому березі Дніпра знаходяться під водою колишні села: Бірки, Толокунська Рудня, Ротичі, Домантове. На правобережжі було затоплено менше сіл через гористий рельєф, тоді як на лівому березі переважала рівнинна місцевість, і тому там було затоплено значно більше сіл.

Всі вищеназвані населені пункти існували сотні років, у них постійно тривало життя. Біля Дніпра було вигідно створювати та розвивати поселення. Це підтверджують численні археологічні знахідки на цій території, які датуються IV тис. до н.е. Багато з цих сіл існували як старовинні населені пункти. Село Старосілля згадується в XI ст., поблизу нього розміщувалася літня лабораторія Біологічної станції Всеукраїнської академії наук, заснована в 1918 році академіком В. Вернадським.

Як писала наприкінці 20-х років ХХ ст. Ніна Заглада, дослідниця народної культури та побуту, яка вивчала етнографію села Старосілля: «Завдяки географічному становищу та соціально-економічним умовам, село зберегло в побуті багато культурних пережитків з давноминулих віків, а в деяких ділянках цілком виразні ознаки натурального господарства. Це й спонукало обрати його, як об’єкт для стаціонарних наукових дослідів».

На 1927 рік у кожному з сіл: Сваром’я, Тарасовичі, Чернин, Ошитки проживало більше 3000 мешканців.

Ці землі з давніх часів були заселені людьми, але за рішенням комуністичної влади, вирішено штучно перервати історію вищезгаданих сіл з метою створення ГЕС.

Вишгородський історико-культурний заповідника запрошує на відкриття виставки

Про це та багато іншого можна буде дізнатися вже з 15 вересня 2021 року на виставці "Затоплені села Київського Полісся", вхід на яку вільний.