Вигнані на степи: література і фольклор переселених українців з Польщі на південь України будуть опубліковані
Маловідома сторінка української історії – депортація 488 тисяч українців із Польщі, 100 тисяч з яких потрапили у степові області українського Півдня. Цього року річниця депортації відзначається на державному рівні
«Вигнані на степи. Депортація українців з Польщі на Південь України в 1944–1946 рр.» --таку назву мала лекція кандидата історичних наук Романа Кабачія, яка відбулася в Національному музеї історії України, і під час якої відомий історик та публіцист розповів про гіркі події минувшини – депортацію 488 тисяч українців із Польщі. Ця маловідому сторінку в українській історії, ці болючі події мають стати знаними у нашому суспільстві. То ж мета лекції – популяризація знань про історію і культуру жителів етнічних українських земель на території Польщі (Холмщини, Підляшшя, Надсяння, Лемківщини та Західної Бойківщини – відомих як Закерзоння) у 75-ту річницю початку їхньої депортації з рідного краю. Це примусове переселення відбулося згідно з договором між УРСР та Польщею про т. зв. обмін населенням, підписаним у Любліні 9 вересня 1944 р.
Лекція Романа Кабачія в НМІУ відбулася в межах заходів вшанування цієї дати на державному рівні. Історик використав українські та польські дослідження, усні свідчення та фольклор, переселенську літературу. Джерела свідчать, що 100 тисяч переселенців потрапили у степові області українського Півдня, і жили там певний час, а згодом частина з них перебралася в західні регіони. Роман Кабачій дослідник поєднав кілька історичних земель: Таврію, Галичину, Волинь, Закерзоння.
Він, уродженець Херсонщини, розповів про те, чому саме його зацікавила доля переселенців: «У студентські роки я ознайомився з двома папками документів, у яких йшлося про становище переселених у Херсонську область закерзонців. Переважно йшлося про лемків та холмщаків. Уповноважена з цього питання так перейнялася долями цих людей, так щиро намагалася їм допомогти, що я також заглибився в це питання. Підкреслюю: це спільна історія для заходу і півдня України, нам важливо її знати», – зазначив Роман Кабачій.
Також він повідомив, що скоро побачить світ його нове видання «Вигнані на степи. Депортація українців з Польщі на Південь України в 1944–1946 рр.». Власне, у 2012 році у Варшаві вийшла польська версі книгию а тепер вона буде доповнена українською публікацією і презентована і в друкованому, і в електронному варіантах. Видавництво «Люта справа» розробляє спеціальний сайт, присвячений закерзонській тематиці.
За словами Романа Кабачія, до книги увійде окремий розділ про переселенську літературу та фольклор «Матеріали для цього розділу я збирав по крихтах. Оскільки люди мешкають в розсіянні, вони видають свої книги дуже маленькими накладами, які дуже швидко розходяться і їх нема у вільному продажу. Важливо зрозуміти, яким чином історичні землі Холмщини чи Лемківківщини живуть у свідомості людей, вигнаних звідти більше 70 років тому. Як їхні спогади переходять в гори і сосни, а акації – в ялиці й смереки, і чому для закерзонців такою важливою є їхня пам’ять. Розуміння цього дає можливість оцінити масштаб повоєнної трагедії», – зазначив історик.
ДОВІДКА. У грудні милого року Верховна Рада України постановила 8 вересня 2019 року на вшанування пам'яті жертв примусової депортації відзначити на державному рівні 75-у річницю примусового виселення українців з Польщі, зокрема з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини в 1944-1951 роках.