#Розслідування #сесія #Розслідування #ірпінь #Карплюк #Розслідування #Діти #екологія #ірпінь #Освіта #сесія #ірпінь #історія #Карплюк #сесія #екологія #ірпінь #історія #Освіта #ирпень
Новини
Здоров'я

Впроваджується маркування ліків для боротьби з фальсифікатом

04.04.2019 Надiя Проценко 0

Сьогодні кожна 10 упаковка лікарського препарату в країнах з низьким та середнім доходом є фальсифікованою, як повідомляє Всесвітня організація охорони здоров’я. Це стосується й України, адже на український ринок постійно потрапляють ліки незаконно або без належної перевірки.


Щоб на державному рівні боротися з підробленими ліками, 3 квітня Кабінет Міністрів України ухвалив Концепцію реалізації державної політики з запобігання фальсифікації лікарських засобів. Відтепер на всіх упаковках рецептурних ліків поступово почне з’являтися спеціальне маркування (2D-кодування) як гарантія оригінальності ліків. Пацієнт зможе перевірити, що препарат не є фальсифікований, протермінований чи завезений до країни з порушенням норм.

Маркування упаковок лікарських засобів спеціальним кодом впроваджуватиметься поетапно:
• І етап – пілотний проект, під час якого маркування ліків буде добровільним: взяти участь у програмі можуть будь-які фармвиробники.
• ІІ етап – поступове запровадження обов’язкового маркування окремих видів лікарських засобів, визначених МОЗ України. Зокрема маркування обов’язково з’явиться на ліках, що компенсуються за кошти держави – Нацперелік, програма «Доступні Ліки».
• ІІІ етап – запровадження обов’язкового маркування всіх видів лікарських засобів визначених МОЗ України, як такі, що підлягають маркуванню (зокрема, всіх рецептурних препаратів).

У МОЗ України повідомляють, що при виробництві ліків на заводах виробник буде наносити на кожну упаковку індивідуальне маркування, а дані про це будуть заноситися в єдину електронну інформаційну базу.
Таким чином можна буде відстежувати весь ланцюжок постачання ліків: від виробництва чи імпорту до продажу в аптеці. Всі ці транзакції будуть включені в загальну базу даних, включаючи серію ліків і дату виробництва, тобто якщо хтось десь спробує продати фальсифікований препарат з тими ж даними, то у нього це не вийде.
Крокуючи у ногу з часом, паралельно буде доступна опція онлайн-перевірки – сканування коду через мобільний додаток, де буде доступна інформація про конкретний препарат.


Також у майбутньому стане можливим не лише перевіряти справжність препаратів, але й відслідковувати випадки продажу рецептурних ліків без рецепту. Контролюючі органи зможуть в онлайн-режимі бачити ці продажі, адже база даних маркувань ліків буде інтегрована з базою рецептів. У разі, коли препарат проданий, а у пацієнта не було рецепта, то контролюючі органи отримають повідомлення від системи і зможуть негайно належним чином відреагувати на продажу медикаменту без рецепта.
Довідково:

2D-кодування – це двомірне кодування упаковок, що має безліч корисних опцій як для держави, так і для виробника. Завдяки його впровадженню держава матиме реальну статистику споживання пацієнтами ліків і зможе більш точно планувати обсяги закупівель ліків та фінансування державних програм, а фармкомпанії – обсяги виробництва та розподіл ліків по аптеках. Майже всі іноземні ліки, що продаються в Україні, вже мають 2D-кодування. Деякі українські фармкомпанії також вже придбали необхідне обладнання і кодують свої препарати.


Джерело: МОЗ України

Фото з відкритих інтернет-джерел

Читайте також