Виставка Марії Приймаченко у Варшаві (ВІДЕО)
У варшавському Музеї сучасного мистецтва над Віслою відбулось відкриття виставки "Тигр у саду", на якій представлені близько 90 малюнків української художниці Марії Примаченко. Експозиція створена на основі творів 1982–1994 років із колекції Едуарда Димшицa та є продовженням проєкту, представленого у 2022 році у Львівському Національному музеї імені Андрея Шептицького. Така велика виставка картин української художниці у Польщі представлена вперше.
"Я дуже тішуся, що в цьому музеї над Віслою ми можемо показати творчість Марії Примаченко, яка має надзвичайно глибокий сенс, яка черпає свої натхнення з народної творчості. Також я вважаю, що ця виставка може принести велику радість також для наших гостей і для українців які прибудуть на цю експозицію", -
директорка музею Йоанна Митковська
Куратор виставки Шимон Маліборський підкреслив, що організація виставки не була легкою передусім через те, що картини потрібно було транспортувати зі Львова, а реалії війни ускладнювали цей процес.
"Завдяки певній упертості та послідовності дій нам вдалося довести цей проєкт до щасливого кінця, що, мабуть, узгоджується з наполегливістю самої художниці, яка протягом шести десятиліть жила своїм мистецтвом здебільшого всупереч реальності, в якій вона перебувала".
Примаченко народилась у 1909 році у селі Болотня на Поліссі й працювала на своїй малій батьківщині майже усе життя. Мисткиня пережила Голодомор, Другу світову та Чорнобильську катастрофу, дожила до незалежної України. Вона не мала професійної освіти, а малювати, як розповідала колись сама художниця, вчилась від природи.
Кілька десятків осіб вишикувались у чергу, щоб побачити картини відомої української художниці. Деякі відвідувачі розповіли нашим журналістам, що чекали на можливість зайти у виставковий зал понад годину.
Ще одні відвідувачі розповіли, що не могли дочекатися відкриття експозиції й приїхали побачити роботи української мисткині з іншого міста.
"Нам дуже сподобалась виставка. Навіть розмовляючи між собою ми дійшли висновку, що якби ми ще навчались у школі, то могли б використати якусь із цих картин у творі-роздумі, адже вони цікаві й мають свою історію".
Експозиція цих робіт у Польщі також можлива завдяки співпраці з Фондом родини Примаченко, який опікується спадщиною мисткині. Наталія Гнатюк, яка репрезентує Фонд, пишається тим, що картини художниці може побачити все більше людей. За її словами, картини мандрують світом, зокрема, одна із виставок зараз проходить у США. Пані Наталія зазначила, що, на її думку, перед повномасштабним вторгненням творчість Марії Примаченко була недооцінена. Світ ближче познайомився з мисткинею лише після трагічних подій — 25 лютого 2022 року російські війська знищили музей художниці у селі Іванків на Київщині.
"Руйнування музею в Україні світ сприйняв як руйнування української ідентичності й української культури й таким чином Марія стала сьогодні з символом України та символом боротьби за нашу націю", -
представниця Фонду Примаченко
На відкритті виставки був також присутній посол України в Польщі Василь Зварич. Під час промови він зазначив, що ця експозиція є особливо важливою, адже Російська Федерація цілеспрямовано намагається знищити українську культуру.
"Уже близько 2000 об'єктів культурної інфраструктури та майже 1000 об'єктів національної спадщини було ними знищено. Також не є секретом, що росіяни крадуть музейні експонати з музеїв, що знаходяться на тимчасово окупованій території України".
Посольство України у Польщі взяло цю виставку під свій почесний патронат. У розмові з нашими журналістами, Василь Зварич сказав, що пишається тим, що з’явилась можливість представити найкращі твори Марії Приймаченко у польській столиці. За його словами, це також є проявом солідарності.
Як повідомляв "Погляд", в Італії демонстрували картини про Бучу. Художник створив 33 твори після початку повномасштабного російського вторгнення в Україну. Більшість картин Олександра Животкова присвячені конкретним датам та місцям, такі як Буча, Маріуполь, Ірпінь, Херсон, Вінниця.
Щоб першими дізнаватися про останні події Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал Погляд Київщина – Інформаційна Агенція. Також читайте нас у Facebook Погляд Київщина і дивіться на YouTube.