Культура

Відкриття Мистецького культурно-документального проєкту «І на оновленій Землі...»

Виставка присвячена проблемі втрачених культурних цінностей під час російсько-української війни на прикладі знищення Іванківського краєзнавчого музею та Музею ткацтва в Обуховичах Київської області.

Відкриття Мистецького культурно-документального проєкту «І на оновленій Землі...» - зображення

Самобутні зразки українського ткацтва, унікальні архівні документи, музейні предмети, присвячені знаменитій ткацькій династії Пособчук-Верес з Іванківського краю Київської області, а також документальні свідчення руйнації Вишгородського району, спричинені війною росії проти України, були представлені 18 серпня 2022 року у Національному музеї Тараса Шевченка під час відкриття Мистецького культурно-документального проєкту «І на оновленій Землі...».

Виставка присвячена проблемі втрачених культурних цінностей під час російсько-української війни на прикладі знищення Іванківського краєзнавчого музею та Музею ткацтва в Обуховичах Київської області.

Там було втрачено рушники видатної поліської ткалі, лауреатки Державної премії імені Тараса Шевченка 1968 року Ганни Верес. Проєкт відкрився до Дня Незалежності України.

Відкриття Мистецького культурно-документального проєкту «І на оновленій Землі...» - зображення
Архівні документи в експозиції виставки

Під час роботи над проектом його організатори поставили за мету презентувати творчість ткальської династії, а також знайти у можливому форматі документальні зображення робіт Ганни Верес, які є втраченими – фото, малюнки, ескізи тощо; відшукати в архівних установах документи, що характеризують життєвий і творчий шлях Ганни Верес; провести дослідження творчого доробку Ганни Верес і донести до громадськості унікальність її робіт.

Однією зі складових проєкту є виставка родини Верес, присвячена проблемі культурного надбання України, втраченого і пошкодженого під час повномасштабного вторгнення росії в Україну.

На ній презентовано роботи творчої династії Пособчук-Верес із села Обуховичі (нині Вишгородського району Київської області) з колекцій Національного музею Тараса Шевченка, Національного музею українського народного декоративного мистецтва, Національного музею народної архітектури та побуту України, та Обуховицького музею ткацтва.

Відкриття Мистецького культурно-документального проєкту «І на оновленій Землі...» - зображення
Роботи родини Верес: ткані рушники і сценічні костюми

Ще одна складова - фотовиставка «В ім’я життя»,авторгм якого виступили Тетяна Самойленко та Ольга Хроменко,свідчить про жахливі наслідки бойових дій та окупації Іванківської селищної громади на Київщині, котра першою потрапила під удар російських загарбників.

Відкрив проєкт  міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко, який зазначив, що виставки, які відкриваються нині, особливо цінні, адже наша спадщина говорить і про нашу ідентичність і про можливість супротиву в тому числі.

«Виставки в межах цього унікального проєкту демонструють, що українські культурні й мистецькі традиції житимуть попри все.

А зламати дух українського народу не під силу навіть дикій російській орді», - зауважив Олександр Ткаченко.

 

Ініціатор і куратор проєкту, директор Вишгородського історико-культурного заповідника, кандидат історичних наук Влада Литовченко звернула увагу на те, що цей проєкт символізує і руйнації культурного надбання України, спричинені війною, і разом з тим – велич української культури, зусилля нашого суспільства задня її збереження.

Вона розповіла про велику роботу, проведену під час підготовки проєкту у взаємодії організаторів і співорганізаторів, структур, які доклали зусиль до того, щоб виставка була інформативною, цікавою, сучасною, дуже глибокою і насиченою.

А почалося все з експедиції керівників музейних і архівних установ, культурних діячів, представників органів влади до Іванкова та Обуховичів з метою фіксації злочині російських окупантів проти української культури.

Влада Литовченко подякувала всім, то долучився до підготовка проєкту. «Мені приємно, що тут присутні члени родини Верес, зокрема, донька Ганни Верес Валентина, яка успадкувала ті знання, ту техніку яку увібрала від матері, приємно, що родина продовжує династичні ткацькі традиції»- зазначила куратор проєкту.

Відкриття Мистецького культурно-документального проєкту «І на оновленій Землі...» - зображення

Відкриття виставки зібрало поважну аудиторію культурних музейних, архівних діячів, представників органів влади, які відзначили непересічну масштабність проєкту, говорили про необхідність збереження історико-культурної спадщини, об’єктів культури, що набуває особливого значення в умовах війни, висловлювали переконання, про те, що все зруйноване російськими загарбниками, буде відновлене.

Ростислав Карандєєв, перший заступник міністра культури та інформаційної політики України підкреслив: «Мистецтво завжди об’єднувало людство, а тим більше мистецтво, яке виросло з найпоширенішого і найзатребуванішого людством ремесла, що формувалось упродовж віків і стало невід’ємною частиною культури – ткацтва.

А нині, коли Україна опинилась в епіцентрі страшного воєнного виклику, культура і традиційне мистецтво стали одними із стержнів самоідентифікації, навколо яких об’єднається нація.

Це стало лейтмотивом Мистецького культурно-документального проєкту «І на оновленій Землі...», присвяченого творчості видатної української майстрині художнього ткацтва, лауреата Державної премії УРСР ім. Т.Г. Шевченка Ганни Іванівни Верес, однієї з найяскравіших представниць відомої ткацької династії Пособчук-Верес».

Відкриття Мистецького культурно-документального проєкту «І на оновленій Землі...» - зображення
Учасники і гості виставки. Крайня справа - донька Ганни Верес, відома ткаля Валентина Верес.

Голова Державної архівної служби України Анатолій Хромов привітав ініціаторів і організаторів виставки, також подякував співробітникам архівних установ, які оперативно опрацювали і передали документи, які підкреслюють архівну складову цього проєкту. «Це не перший наш спільний кроссекторальний архівно-музейний проєкт з Владою Литовченко.

Стало вже доброю традиційним – коли іде звернення від Вишгородського історико-культурного заповідника, то завжди пропонується гарантовано цікавий і успішний проєкт», - зазначив Анатолій Хромов.

Під час війни у кожного світ фронт. Сьогодні Україна воює також за свою мову, культуру, ідентичність.

На цьому наголосила генеральний директор Національного музею українського народного декоративного мистецтва Людмила Строкова і звернула увагу, що проєкт «І на оновленій Землі» демонструє саме українську ідентичність, уособлену в народній творчості.

«Наш музей має, мабуть, найбільшу колекцію – понад 90 робіт – славетної родини Верес-Пособчук: це і роботи Ганни Верес, і її доньок Олени і Валентини, і дочок та синів Валентини Верес. Також мені приємно, що в цьому проєкті задіяний Іванківський історико-краєзнавчий музей. Ми розповідаємо про війну у низці виставок, на яких презентуємо, зокрема, творчість художниці з Іванкова Марії Примаченко. Також прагнемо збирати кошти на відродження музею в Іванкові.

У нас є угоди з кількома країнами про те, що музей надає їм послуги, а гроші за них має отримати Іванківський музей», - зауважила Людмила Строкова.

Начальник відділу культури Іванківської селищної ради Вишгородського району Київської області Надія Бірюк розповіла,що з самого дитинства знайома з родиною Верес – і з Ганною Іванівною, і з Валентиною Іванівною, розповіла, наскільки затребувана і цікава їхня творчість. «25 лютого сталося непоправне і для світового мистецтва, і для нас.

Снаряд, який попав у будівлю Іванківського історико-краєзнавчого музею, вцілив у той зал, де зберігалися роботи Ганни Верес.

Роботи Марії Примаченко ми зняли раніше тільки через те, що вони висіли високо, то ж їх вдалося врятувати. І всі 36 днів, коли російська армія була в селищі, картини Приймаченко переховували, зберігали, і зберігаємо досі.

Адже ткацтво – це старовинне мистецтво, і молодь повинна знати наші автентичні ремесла. Хочу подякувати Валентині Верес за співпрацю, за те, що вона свого часу ткацький верстат родини передала, щоб діти могли навчатися у класі ткацтва.

На виставці також представлені роботи родини Верес з Обуховицького музею ткацтва, який постраждав 11 березня, коли російські війська зайшли в Обуховичі. Роботи всі збереглися, але одні – в доброму стані, інші треба реставрувати.

Це музей зараз без вікон, потребує капремонту. Коштів треба дуже багато.

Та знайшлися меценати, і вже надійшли перші кошти на проєкт відновлення музею», - зауважила Надія Бірюк.

Вона подарувала Валентині Верес збірку Тамари Микитенко «Славні люди землі Поліської», видану за сприяння Іванківської селищної ради. В першому томі збірки йдеться про Ганну Верес і Валентина Верес. У другому томі – про Марію Пособчук.

Гості виставки з цікавістю слухали розповіді членів родини Верес, зокрема, доньки Ганни Верес Валентини, яка обрала творчу дорогу матері і продовжила й розвинула традиції українського узорного ткацтва. У витворах Валентини Верес гармонійно переплелися поліська автентика і непересічне бачення мисткині, створивши ніби місточок між минулим і майбутнім художнього ткацтва. «Роботи Валентини Верес було презентовано не лише на її персональних виставках, а й на міжнародних. Валентина Іванівна за кілька десятиліть своєї творчої діяльності у галузі декоративно-прикладного мистецтва створила низку яскравих робіт, які знає вся Україна»-зазначив Юрій Половньов, директор Департаменту Національного банку України та онук Ганни Верес.

Так, у 1987 році саме вона вбрала у 45 барвистих костюмів жіночу групу Українського народного хору ім. Г. Верьовки (нині Національний заслужений академічний український народний хор України імені Григорія Верьовки). І це не єдина робота Валентини Верес для художнього колективу.

А під час відкриття виставки народний аматорський фольклорний ансамбль «Любисток» Іванківського будинку культури, члени якого виступали у костюмах, створених Валентиною Верес, порадував учасників і гостей проєкту чудовим виконанням українських пісень.

Такі події, я відкриття проєкту «І на оновленій Землі…», як ніколи, об’єднують усіх нас», зазначила ведуча заходу, українська акторка та телеведуча, народна артистка України Ольга Сумська.

Оздоблення музейного простору проєкту «І на оновленій Землі…» здійснила дизайнер Катерина Костенко-Василевська.

Відкриття Мистецького культурно-документального проєкту «І на оновленій Землі...» - зображення
Ганна Верес. З архівних документів, представлених на виставці

Раніше, ми повідомляли, що напередодні дня незалежності у Музеї історії України у Другій світовій війні презентовано нову виставку «"Батьківщина-мати". Переозначення».

Щоб першими дізнаватися про останні події Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал Погляд Київщина – Інформаційна Агенція. Також читайте нас у Facebook Погляд Київщина і дивіться на YouTube.