Великий піст: смачно і недорого
Завтра, 15 березня, розпочинається передвеликодній піст.
Після завершення тижня Масляної, або як його ще називають, сиропусного тижня, розпочинається найдовший піст у році – той, який передує Великодню.
«Загальна тривалість Великого посту складає 48 днів. Розпочинає піст Чотиридесятниця (перші сорок днів), а закінчує Страсна седмиця (останній тиждень перед Великоднем). Великий піст починається за сім тижнів до Христового Воскресіння. Головною особливістю посту є утримання від їжі та розваг. Цим постом у церкві згадують 40-денний піст Ісуса, а за тиждень перед Великоднем, який називають Страсним, згадують його страждання, після яких сталося воскресіння», зауважує ресурс dyvys.info.
Священники пояснюють, що основна мета посту – очиститись духовно. І все ж раціон теж має значення. Іноді доводиться чути, що харчуватися у піст – дорожче, ніж у звичайні, скоромні дні. Бо вартість деяких пісних продуктів набагато перевершує ціни на м’ясні продукти. «Одними буряками й капустою ситий не будеш» - доводиться іноді чути.
Втім, є й інші думки – якщо проявити фантазію, можна харчуватися смачно й недорого. Ми зібрали для вас кілька цікавих рецептів.
«А чи знаєте ви, що в далекі часи всі українці були практично вегетаріанцями, бо м’яса було досить мало і домашніх свиней кололи лише на свята декілька разів на рік. Тому всі страви були пісними, хіба що зрідка приправлялись смальцем або салом з часником»,
-зазначає відомий кулінар Євген Клопотенко.
Пісний борщ Полісся.
«Цей варіант борщу я знайшов у одному селищі на Поліссі, де зі мною ним поділився один старий. І знаєте, цей рецепт заслуговує на увагу», - зауважує Клопотенко.
Складові: 2 л води, 2 шт.буряка, 1 шт. ріпчастої цибулі, 3-4 картоплини, по половинці болгарського перцю і моркви, 200 гр. квашеної капути з розсолом, 2 ст. л. томатної пасти, 1-2 ст. л. меду, сіль і перець – за смаком.
Приготування. Приготуйте б відвар з буряка. Для цього потрібно почистити буряк (1 шт.), розрізати його навпіл, залити водою і варити 40 хвилин до готовності. Додайте у відвар ½ цибулини і продовжуйте готувати далі. Картоплю (3-4 шт.) наріжте дрібними кубиками і відправте до бурякового бульйону. Половину моркви наріжте соломкою і додайте в каструлю до бульйону. Нехай все продовжує варитися. Приготуйте засмажку. Для цього болгарський перець (½ шт.) і другу половину цибулини наріжте кубиком і припустіть на пательні з невеликою кількістю рослинної олії до м'якості протягом 3-5 хвилин. Додайте томатну пасту (2 ст. л.) і протушкуйте ще 2-3 хвилини. Тепер дістаньте з бульйону буряк, дайте йому трохи охолонути і наріжте довільними шматочками. Він дуже гарячий, тому нарізайте дуже акуратно, щоб не обпектися. Поверніть нарізаний буряк у бульйон і туди ж відправте засмажку. Якщо всі овочі готові, то додайте до борщу квашену капусту з розсолом (200 г). Проваріть 3 хвилини і скуштуйте. Тепер прийшов час довести смак сіллю, перцем та медом (1-2 ст. л.). Готовий борщ можна залишити на 20 хвилин, щоб він настоявся і наситився ароматами. А можна відправити в духовку з температурою 180 градусів, щоб він протомився протягом 15-20 хвилин.
«Подавати можна відразу ж гарячим. Хоча ідеального смаку він набере тільки на наступний день!», зазначає Євген Клопотенко.
Вегетаріанський плов з гарбузом.
Інгредієнти: 100 г олії, 2 цибулини, 2-3 морквини, 1 головка часнику, 200 г солодкого гарбуза, 300 г довгозерного рису, 1 ст. л. солі, 1 жменя родзинок, чорносливу або інших сухофруктів, барбарис, куркума, зіра за смаком.
Приготування. Рис кілька разів промийте, замочіть в прохолодній воді, поки готуєте овочі. Цибулю наріжте півкільцями, моркву тонкими брусочками, гарбуз кубиками. У казані або глибокій каструлі розжарити олію, обсмажте цибулю до прозорості. Поверх цибулі покладіть моркву, злегка посоліть, посипте зірою, барбарисом, куркумою і залиште тушитись під кришкою на слабкому вогні на 10 хвилин. На морквину викладіть гарбуз разом з цілими зубчиками часнику і сухофруктами. Відразу ж накрийте гарбуз шаром рису, добре його посоліть і розрівняйте. Влийте гарячу воду, щоб вона піднялася над рисом на 1-1,5 см. Дочекайтеся кипіння, якщо воно відбувається нерівномірно, розподіліть рис рівніше. Накрийте казан кришкою і залиште на слабкому вогні на 20-25 хвилин, поки вода повністю не вбереться в рис.
«Розкладаючи по тарілках, плов краще не перемішувати, а зачерпувати з дна, щоб захопити всі шари», радить ресурс che.tvoemisto
Овочевий плов з грибами
Як зазначає УНІАН, плов з овочами виходить нітрохи не гірше м'ясного, оскільки гриби надають стравам пікантний смак.
Інгредієнти: рис – 1 ст.; грибний бульйон – 2 ст.зелений горошок – 150 г; мариновані або заморожені опеньки – 150 грамів; цибуля ріпчаста – 1 шт.; томатна паста – 2 л.; зелень; цукор – пів ложки; каррі, чорний перець і сіль – за смаком.
Приготування. Спочатку готується розсіл зі склянки води, в який додаємо томатну пасту, цукор і сіль. Після закипання розсолу кладемо в нього горошок і проварюємо близько 5 хвилин. Ріпчасту цибулю необхідно нарізати на невеликі кубики та злегка пасерувати на будь-якому пісному маслі. Тепер до цибулі можна додати опеньки та трохи обсмажити. Перед закладанням рису в горщики його необхідно ретельно перебрати та кілька разів промити. Розклавши крупу в горщики, додаємо відвар з горошком, а також цибулю з грибами. Тепер можна страву посолити та додати приправи. Підготовлену для приготування кашу заливаємо гарячим грибним бульйоном. Після цього всі горщики закриваються кришками і відправляються в духовку, яку попередньо нагрівають до 200 градусів. Готується овочевий плов близько 40 хвилин.
Цього тижня ми святкували Масницю або Колодія – давнє східнослов’янське свято, яке знаменує собою кінець зими і швидкий прихід весни
Укрпїнці готуються до Великодня, цікавляться традиціями. Одна з них - традиція писанкарства. Так, нещодавно вийшла нова книга Віри Манько, яка вмістила понад 1000 писанок Покуття.
Щоб бути першими у курсі найсвіжіших новин Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал «Погляд Київщина – Інформаційна Агенція». Читайте нас у Facebook «Погляд Київщина» і дивіться на YouTube.