11.10.2018
Катерина Бенке 0
Наметове містечко стоїть в Боярці вже більше місяця. Учасники АТО вимагають обіцяні державою ділянки. Не тому, що в них немає житла. Тепер це стосується принципів та справедливості. Воїни АТО повернулись з війни… і продовжують війну з владою.
Боротьба в тилу
Між вулицею Хрещатик та парком, по вулиці Соборності, 36 у Боярці знаходиться земельна ділянка. Розмір її — приблизно з чотири футбольних поля. Тут проводять місцеві свята, сюди приїздить цирк, діти гуляють тут… І вже другий місяць на цьому місці стоїть наметове містечко активістів громадської організації «Боярка-АТО». Великий намет та дошка ганьби, на якій красуються фото міського голови, члена політичної партії «Нові обличчя» Олексндра Зарубіна та секретаря ради Олексія Скринника, з’явились поряд з парком «Перемога» в кінці липня. Відтоді й точиться війна — в судах та державних установах.
Ветерани чергують у великому полотняному наметі, обігрівають його буржуйкою, яку привезли зі Сходу. Два ліжка, стіл та стільці — скромне помешкання активістів. «Нас жінки з дому вже повиганяли, от і чекаємо на отримання землі», — жартує один з ветеранів.
«Жоден учасник бойових дій з Боярки за час війни не отримав земельної ділянки, яка перебачена чинним законодавством, — зазначає Віктор Саміленко, голова ГО «Боярка-АТО». — Ця ділянка могла б забезпечити потреби 54 учасників бойових дій. Могла б бути використана задля потреб міста, для покращення його інфраструктури, соціальної та культурної сфери. Але її вирішили віддати підприємцю».
«Чий туфля?»
З 2013 року ця земля є комунальною власністю міста. За словами депутатів та мера, ділянка належала ПрАТ «Арксі» на правах постійного користування. Однак жодних документів на підтвердження цих слів немає. У Державному земельному кадастрі територія значиться, як «комунальна власність». А це означає, що належить вона громаді міста. Поряд з ділянкою височіє багатоповерхівка, збудована за радянських часів.
«Ця будівля — колишній адміністративний корпус заводу «Іскра», який викупив ПрАТ «Арксі». А потім він взяв великий кредит під цю будівлю і зараз це вже заставне майно. На сьогодні будівля належить банку, оскільки ПрАТ «Арксі» своєчасно не виплатило кредит. А БМР в детальний план забудови включає цю будівлю в 9 поверхів для розміщення громадських приміщень, щоб замилити людям очі», — показує околиці Наталія Дологова, учасник ГО «Боярка-АТО» та член виконавчого комітету Боярської міської ради.
Крім того, на ділянці «заховалось» старе овочесховище. За словами активістів, цей об’єкт якраз і належить ПрАТ «Арксі». Фактично, на основі того, що підприємство володіє цим клаптиком, стала можлива передача в оренду всієї ділянки.
Паперові війни
Хвиля невдоволення з’явилася після позачергової сесії, скликаної мером 20 червня цього року. «В 2016 році були проведені громадські слухання. Було 10 варіантів використання цієї ділянки для громади міста. І всі вони були відхилені. Єдина пропозиція, за яку проголосували, це зведення багатоповерхівки. В 2017 році було затверджено цей детальний план забудови. Наразі він оскаржується в судовому порядку. А поки розглядаються судові позови, 20 червня наш мер скликав позачергову сесію. 21 червня більшістю голосів депутати підтримали передачу об’єкта в оренду на 49 років ПрАТ «Арксі», — розповідає Наталія Дологова.
12 липня провели виконком і розглянули надання містобудівних умов ПрАТ «Арксі». А за 10 днів з’ясувалося, що умови надали Оксані Алімовій — дружині кума та бізнес-партнера Зарубіна Вадима Алімова. Цікаво, що за детальним планом забудови під будівництво виділено 1,49 гектарів. А рішенням сесії — 3,1829 гектара — в два рази більше. Окрім того, профільну комісію рішення не пройшло, а отже, є незаконним.
Вже наступного дня територію загородили парканом. Члени ГО «Боярка-АТО» писали численні звернення, але на жодне з них міський голова не відповів. «Мер думає, що ми стоїмо з власних інтересів, щоб нам дали квартири чи земельні ділянки. Він не розуміє, що місто потребує цю ділянку для своїх потреб», — говорить Наталія.
Хоча... З цією тезою пані Наталії можна і не погодитись. Насправді Зарубін усе чітко розуміє. І знає вартість цієї землі. І є в нього свої особисті плани на цю ділянку. А як інакше? Адже міський голова, нагадаємо, — член сумнозвісної партії «Нові обличчя», котра прославилася на все Приірпіння тим, що її члени — місцеві забудовники на чолі з головою партії і колишнім мером Ірпеня Володимиром Карплюком — саме таким же штибом привласнювали комунальні землі у тому ж Ірпені. А потім забудовували їх багатоповерхівками. Так що Зарубін цілком логічно використовує ті ж самі схеми, що і його однопартійці. А це означає, що на шляху реалізації корисливих задумів мера можуть зупинити або правоохоронці, або народний гнів...
«Дивна» пожежа
30 червня в приміщені ГО «АТО» сталася пожежа. На думку учасників громадського об’єднання, приміщення підпалили. «На момент пожежі в нас були загальні збори, на яких ми всі написали заяви на отримання земельної ділянки, яку передала міська рада в дострокову оренду», — зазначає голова організації «Боярка-АТО» Віктор Саміленко.
У звіті Державної служби з надзвичайних ситуацій, яка встановлювала причини пожежі, написано, що, ймовірно, то був підпал. «В офісі були документи, довіреності, написані від людей, — говорить Віктор. — Це дуже велика робота. Нас це пригальмувало в оформленні подачі документів десь тижнів на два. Після того, як було встановлено намет, Боярська міська рада запропонувала нам в кількості 4% пайових від забудови квартири на цій ділянці. Якщо це було б рік тому, ми би з хлопцями згодились. Однак не зараз. Тепер це справа честі для нас і на своєму стоятимемо, як на війні, до останнього. Бо ж «воюємо» не задля себе, а для містян — теперішніх і майбутніх».