Новини
Суспільство
Екологія
Земля

Вчені з’ясували, чому північний магнітний полюс змістився


Вчені розрахували траєкторію руху північного магнітного полюса Землі за останні 20 років. Нові розрахунки допоможуть навігаційним системам по всьому світу.

Нагадаємо, наприкінці минулого року стало відомо, що магнітний полюс Землі змістився швидше, ніж очікували вчені. Швидке переміщення магнітного полюса є проблемою для навігаційних систем, які засновані на точних розрахунках його розташування. Але тепер вчені не лише розрахували його траєкторію руху, але й з’ясували, чому він змістився.

Дослідники з Університету Лідса у Великобританії і Технічного університету Данії проаналізували дані супутникових спостережень за магнітосферою Землі місії Swarm Європейського космічного агентства за останні 20 років, повідомляє Science Alert. Вони з’ясували, що положення північного магнітного полюса в кожен конкретний проміжок часу визначається співвідношенням глибинних негативних аномалій магнітного поля – своєрідних магнітних потоків, що формуються поблизу ядра Землі. Один з таких потоків в Північній півкулі відходить в сторону Канади, а інший – в сторону Сибіру.

«Важливість цих двох ділянок у визначенні структури поля поблизу північного магнітного полюса відома вже кілька століть, – зазначають дослідники. – Історично склалося так, що канадська ділянка була сильнішою, і саме тому полюс знаходився над Канадою, але в останні кілька десятиліть канадська ділянка ослабла, а сибірська – зміцнилася, і це пояснює, чому полюс зміщується від свого історичного положення».

Автори роботи також підкреслюють, що, хоча їх розрахунки можуть з відносною точністю спрогнозувати траєкторію руху полюса, ці дані не можуть показати, де саме полюс зупиниться в конкретний проміжок часу, і як довго там пробуде. Необхідно більше таких моделей, щоб з більшою точністю передбачити, де полюса нашої планети опиняться в майбутньому.

Читайте також: 10 фактів, які кожен має знати про зміни клімату