Вчені намагаються з’ясувати, що нас вбиває: коронавірус чи власний організм?
Іноді наш імунітет може перестаратися у запеклій боротьбі з хвообою.
Як пишуть в одному з найпрестижніших наукових журналах світу Nature, клінічні дані говорять про те, що імунна система відіграє певну роль в ускладненнях захворювання та смертності, заражених новим коронавірусом. Невпевненість у тому, що саме вірус чи реакція імунної системи людини в кінцевому підсумку вражає органи інфікованих пацієнтів, які критично хворі на коронавірус, створює певні складнощі у виборі найкращого способу лікування.
Одні з найбільш ранніх аналізів пацієнтів із коронавірусом в Китаї показали, що причиною смерті може бути не лише вірус, що руйнує легені: надмірна імунна відповідь може зіграти з людиною «злий жарт» і призвести до неочікуваних наслідків. Чимало критичних пацієнтів мали високий рівень білків в крові, званих цитокінами, деякі з яких можуть збільшити імунну відповідь. Вони включають в себе невеликий, але потужний сигнальний білок, званий інтерлейкін-6 (IL-6). IL-6 – це своєрідний заклик до зброї для імунної системи, в тому числі і для клітин-макрофагів. Вони сприяють запаленню і, навіть, можуть пошкодити нормальні клітини легенів. Вивільнення цих цитокінів також може відбуватися під час боротьби з іншими вірусами, наприклад, з ВІЛ.
Тож, автор статі зазначає, що з часом доводиться вдаватися до таких методів лікування, які фактично допомагають стримувати імунну відповідь організму на вірус. Але деякі з цих методів діють на придушення імунної системи в цілому і можуть підірвати здатність організму взагалі стримувати вірусну інфекцію.
«Я найбільше боюся, коли це доведуть до крайнощів – люди використовують все можливе, щоб відключити імунну відповідь. Ви не можете руйнувати імунну систему в той час, коли вона бореться з інфекцією», – стверджує імунолог і головний лікар IGM Biosciences в Маунтін-В'ю в Каліфорнії Деніел Чен.
Не зважаючи на те, що деякі препарати можуть давати певний результат, вчені впевнені, що не варто знижувати здатність організму боротися з інфекцією в цілому. Адже це може вплинути на стримування інших імунних реакцій, які можуть допомогти організму боротися з COVID-19.
Чен зазначає, що, хоча рівні ІЛ-6 високі у деяких гостро хворих пацієнтів, вірусне навантаження також високе, що свідчить про те, що організм все ще бореться з активною вірусною інфекцією. «Ви маєте припустити, що існує постійна противірусна імунна відповідь, яка важлива для пацієнтів», – говорить він.
Проте стероїди і інші імунодепресанти вже тестуються на коронавірус в клінічних випробуваннях. У березні британські дослідники почали RECOVERY – рандомізоване клінічне дослідження, в якому оцінюються стероїд дексаметазон та інші можливі способи лікування COVID-19.
Це турбує ревматолога Джесіку Менсон з Університетського госпіталю (Лондон): дані попередніх спалахів, викликаних родинними коронавірусами, дозволяють припустити, що стероїди приносять мало користі і можуть навіть відстрочити час, необхідний для пацієнтів.
А от за словами вірусологічного імунолога з Університету Еморі в Атланті Рафі Ахмеда, поєднання шкоди як від вірусу, так і від імунної відповіді не є рідкістю. Для прикладу, від так званих «уражених» вірусів, таких як норовірус, люди хворіє відразу, а отже й всі наслідки пов’язані з самим вірусом. Натомість у людей, заражених коронавірусом, симптоми проявляються лише через кілька днів, а отже до часу побічна шкода від імунної відповіді часто сприяє захворюванню.
«Дуже важко проаналізувати, який відсоток цього викликаний самим вірусом, а який відсоток є імунною відповіддю. Але це майже завжди комбінація двох», – Рафі Ахмед.
Ахмед сподівається, що дослідники прийдуть до комбінованої терапії. Як варіант, використання інгібітору ІЛ-6, який не пригнічує повністю імунну систему, у поєднанні з противірусним препаратом, який безпосередньо спрямований на вірус.
Нагадаємо, станом на 9:00 17 квітня в Україні 4662 лабораторно підтверджені випадки COVID-19, з них 125 летальних, 246 пацієнтів одужали. За добу зафіксовано 501 новий випадок.
На Київщині підтверджено ще 19 випадків захворювання COVID-19.