Новини
Україна
Новини Київської області
Здоров'я

Важливі зміни в Україні зачеплять людей з інвалідністю


Ще радянську класифікацію інвалідності по групах змінять на Міжнародний класифікатор функціональності (МКФ), який діє в країнах Європейського Союзу.

Про це на прес-конференції у вівторок, 5 листопада, в Києві розповіла голова Комітету Верховної Ради з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Галина Третьякова- пише Інтерфакс-Україна.

"Ми продовжили ту роботу, яку раніше здійснювало Міністерство охорони здоров'я – імплементуємо в українське законодавство Міжнародний класифікатор функціональності. Його вже переклали українською, але ще остаточно не ратифікували. За допомогою МКФ ми хочемо нарешті позбутися системи інвалідності, яка залишилася в Україні з радянських часів,– заявила Третьякова.

Політика держави щодо людей з інвалідністю (і, що важливо, виплати для них) надалі базуватиметься не на групах, а на відсотках втрати працездатності. Саме таку систему рекомендує Всесвітня організація охорони здоров'я.

Важливо й те, що ці зміни разом із переглядом норм з працевлаштування громадян з частковою втратою працездатності сприятимуть збільшенню частки людей з інвалідністю на ринку праці: зараз це 4% робочих місць у приватному секторі (причому існують штрафи для бізнесу, який не дотримується квоти), а ВРУ планує додати таке ж квотування і для державної служби.

У чому суть та переваги МКФ

МКФ – Міжнародна класифікація функціонування, обмеження життєдіяльності та здоров'я. Її схвалили усі 191 член Всесвітньої організації охорони здоров'я 22 травня 2001 року. За своєю суттю МКФ є класифікатором, який допомагає лікарям, педагогам, реабілітологам та психологам розвивати системи реабілітації, раннього втручання та інклюзії. А державі – ефективно планувати соціальний захист та компенсації.

Якщо система груп інвалідності передовсім покликана до простого поділу "людей з інвалідністю", так би мовити, "для зручності", то МКФ – це інструмент взаємодії держави, фахівців і навколишнього середовища зі станом здоров'я людини – для її лікування та реабілітації, для створення системи послуг, необхідних людям із хронічними захворюваннями або проблемами інклюзії.

Класифікація МКФ не є суворо ієрархічною. Вона враховує функції та зміни структури організму людини, проблеми у її діяльності та взаємодії із навколишнім середовищем. Приблизно загальну шкалу можна описати так:

► Проблеми відсутні або незначні: 0 – 4 відсотки.
► Проблеми легкі: 5 – 24 відсотки.
► Помірні, середні, значні: 25 – 49 відсотки.
► Важкі, значні, інтенсивні: 50 – 95 відсотків.
► Абсолютні, тотальні: 96 – 100 відсотків.

Детально про МКФ, особливості її застосування в Україні – читайте в офіційному документі уряду.