Новини
Україна
Надзвичайні новини
Культура

Вандали розбили старовинну борть


Сьогодні вночі повалено музейні експонати, яким не одна сотня років. Директор Олевського краєзнавчого музею Анна Вжесінська розповіла «Погляду», що для того, аби це зробити, потрібна була нелюдська сила.

Фото Анни Вжесінської

Не один десяток років стояли старовинні борті біля краєзнавчого музею в Олевську на Житомирщині – споконвічному краю медоборів. І ось сьогодні, 17 листопада, прийшовши на роботу, директор музею Анна Вжесінська побачила, що борті повалені, а одна з них розбита.

Хто це зробив – поки що невідомо. Анна Вжесінська розповіла «Погляду», що побачила таку картину: «Дві борті повалені, а одна, найстаріша, розбита. Вона раніше була стягнута проволокою для забезпечення цілісності, адже дуже давня. До всього, усі три борті дуже важкі, я не уявляю, яку треба мати силу, що їх повалити. Це мала бути якась нездорова сила».

Старовинні борті ще стоять на своєму місці. Фото ІА "Погляд"

Медоборний промисел Олевська увійшов до Національного проєкту «Бортництво Полісся: архаїчна традиція у сучасному вимірі», який ініційований Вишгородським історико-культурним заповідником і реалізовувася за підтримки Українського культурного фонду. Учасники науково-дослідницької експедиції проєкту, які побували в Олевську, були захоплені тим, що старовинні борті стоять біля музею і їх усі охочі могли оглянути у будь-яки час. Як повідомляв «Погляд», учасники науково-дослідницької експедиції Національного проєкту «Бортництво Полісся: архаїчна традиція у сучасному вимірі» також познайомилися з медоборами регіонів України і дізналися, які давні традиції ремесла вони використовують.

Анна Вжесінська і Влада Литовченко в Олевському краєзнавчому музеї під час науково-дослідницької експедиції проєкту «Бортництво Полісся: архаїчна традиція у сучасному вимірі» . Фото ІА "Погляд"

«Так прикро! Адже ці борті – ілюстрація давнього промислу, що й досі побутує у нашому краї. Скільки років вони стояли біля нашого музею, і ніхто їх не чіпав. А тут… Ось як виходить – одні роблять усе, щоб зберегти нашу історичну й культурну спадщину, а інші бездумно її нищать», - з тривогою зауважує Анна Вжесінська.

Пані Анна зазначила, що повалені борті треба поставити на місце, а розбитий експонат, можливо, вдасться відновити.

Як повідомляв «Погляд», під час науково-практичної онлайн-конференції «Бортництво Полісся: архаїчна традиція у сучасному вимірі», йшлося про поєднання екокультурного та етнокультурного аспектів давньої форми бджільництва.

Один з результатів проєкту - створення Віртуального музею бортництва, до якого можна завітати за посиланням.

Раніше «Погляд» інформував, що 15 червня Вишгородський історико-культурний заповідник і Український культурний фонд підписали договір щодо реалізації національного проєкту «Бортництво Полісся: архаїчна традиція у сучасному вимірі», у якому задіяні три області України, зокрема й Київська.