Новини
Україна
Новини Київської області
Вода
Новини світу

В Україні планують з’єднання Балтійського та Чорного морів річковими шляхами


Міністр інфраструктури України Владислав Криклій під час двосторонньої зустрічі з Міністром морської економіки та внутрішніх водних шляхів Республіки Польща Мареком Гробарчиком повідомив, що ключовим питанням розвитку річкового транспорту і логістики є активна участь України у європейській ініціативі відновлення річкового шляху Е-40.

Йдеться у повідомленні прес-служби Мінінфраструктури.

Він зазначив, що Україна готується до відновлення Е-40 та розвитку цього водного шляху -  проводиться днопоглиблення, вже розпочато роботи з модернізації та ремонту шлюзів Дніпровського каскаду.

Водний шлях Е-40 має пройти Дніпром, Прип’яттю, Західним Бугом та Віслою. Для реалізації проєкту та відновлення цього водного маршруту необхідно відремонтувати канали між річками, щоб ними могли проходити баржі.

Також Міністерство інфраструктури України ініціює проведення міжнародної конференції з транспорту та логістики на внутрішньому водному транспорті за участю Нідерландів, Польщі та Білорусі, міжнародних фінансових установ та інших потенційних партнерів. Конференція має на меті дискусію щодо розвитку міжнародного водного шляху E-40 за участю представників відповідних міністерств та відомств країн-учасниць, зацікавлених ділових кіл, екологів, представників громадськості тощо та визначення напрямків взаємодії у цьому проекті.

Міжнародний водний шлях (МВШ) E40 є одним з міжнародних внутрішніх водних шляхів, створення якого підтримує Європейська економічна комісія Організації Об’єднаних Націй (ЄЕК ООН) у рамках Угоди AGN. МВШ E40 має з’єднати Балтійське море з Чорним морем (м. Гданськ, Польща з м. Херсон, Україна) та пролягти через три країни: Польщу, Білорусь, Україну.

Згідно повідомленню Національного екологічного центру України проект погано продуманий, будівництво Е40 стане катастрофою для Полісся. Будівництво та експлуатація водного шляху передбачає зміну гідроморфологічних умов всього регіону Полісся, що призведе до деградації цінних територій водно-болотних угідь, які перебувають під національним та міжнародним захистом як ареала оселищ цінних біотипів, та низки вразливих природних територій України. Полісся є невід’ємною складовою природної системи регулювання запасів водних ресурсів Європи та клімату в регіоні.
Проект передбачає суттєві зміни в річках: зміни в гідрологічному та гідроекологічному режимах, будівництво та реконструкцію гідротехнічних споруд, збільшення розміру фарватеру, вирівнювання русла річок, днопоглиблювальні роботи тощо.

Польська частина пройде річками Вісла, Західний Буг, до Тересполя, польсько-білоруського кордону. Білоруська частина має пролягти річкою Мухавець, Дніпро-Бугський канал, річкою Піна та Прип’ять до білорусько-українського кордону.

Екологи вимагають від уряду забезпечити широке обговорення в країні питання доцільності реалізації проекту Е40 виходячи з національних інтересів, враховуючи міжнародні зобов’язання України, вимоги національного законодавства, а також те, що Україна сповідує європейські цінності.