Ірпінь
Екологія

В Ірпені відбувся відкритий воркшоп з нагоди запуску в громаді системи роздільного збирання відходів упаковки на засадах розширеної відповідальності виробника

Наприкінці червня Виконавчий комітет Ірпінської міської громади погодив Програму розвитку роздільного збирання твердих побутових відходів у Ірпінській міській громаді на 2024-2027 роки.

В Ірпені відбувся відкритий воркшоп з нагоди запуску в громаді системи роздільного збирання відходів упаковки на засадах розширеної відповідальності виробника - зображення
Фото: ІМР

Воркшоп з роздільного збирання твердих побутових відходів – це обмін досвідом між органом місцевого самоврядування, підприємствами, які надають послуги з управління відходами на території громади, об’єднаннями співвласників багатоквартирних будинків, які організовують роздільне збирання на своїй території, та Українською Пакувально-Екологічною Коаліцією (УКРПЕК), яка від імені відповідального бізнесу фінансує роздільне збирання відходів упаковки. Це взаємне посилення фахівців, які займаються управлінням відходів професійно та прагнуть удосконалити свою роботу, досягти більшої ефективності в ОСББ, мікрорайонах міста, населених пунктах громади на нових для Ірпінської громади засадах розширеної відповідальності виробників упаковки та товарів в упаковці.

На прикладі Ірпінської громади фахівці докладно продемонстрували переваги та можливості впровадження розширеної відповідальності виробника в Україні, особливості функціонування місцевої системи збирання відходів упаковки та потенціал її використання для задоволення інтересів мешканців житлових комплексів, ОСББ та населення громади.

Ірпінська громада однією з перших в Україні реалізувала систему управління побутовими відходами на принципах розширеної відповідальності виробника (РВВ). РВВ є стандартною моделлю управління відходами упаковки в країнах-членах Європейського Союзу, впровадження якої є одним з ключових кроків на шляху євроінтеграції України. Приклад Ірпінської міської громади дозволить продемонструвати ефективність такої моделі – стати зразком для інших громад та поділитися напрацьованим досвідом з усіма зацікавленими особами при створенні майбутньої нормативно-правової бази РВВ.

В Ірпені відбувся відкритий воркшоп з нагоди запуску в громаді системи роздільного збирання відходів упаковки на засадах розширеної відповідальності виробника - зображення
Фото: ІМР

«Система роздільного збирання твердих побутових відходів вже функціонує в нашому місті певний час, однак модель розширеної відповідальності виробника – принципово новий підхід у сфері управління відходами. Виробники упаковки та продукції в упаковці фінансують нашу систему збору та сортування відходів, зокрема забезпечують необхідну кількість контейнерів та стимулюють збирання більших обсягів відходів. Відтак громада заощаджує на збиранні, вивезення і обробці побутових відходів, зменшує вплив на навколишнє середовище та отримує ефективну європейську модель управління побутовими відходами. Ключове завдання полягає у всебічному заохоченні громадян долучатися до роздільного збору відходів – роз’яснювати, мотивувати та допомагати, адже успіх роботи системи залежить від кожного», – зазначив міський голова Ірпеня Олександр Маркушин.

Організація роздільного збирання відходів упаковки стала можливою завдяки партнерству міста з Українською Пакувально-Екологічною Коаліцією (УКРПЕК) – об’єднанням відомих виробників упаковки та продукції в упаковці. УКРПЕК забезпечила необхідну кількість контейнерів для відходів упаковки, організувала вивіз, досортування та рециклінг збирання відходів упаковки. Роздільно зібрані відходи упаковки будуть перероблятися на українських підприємствах, що потребують цієї вторсировини. Наприклад, склобій на Гостомельському склозаводі, макулатура на комбінаті в Обухові, відходи пластику та металу на інших підприємствах.

«Впровадження моделі розширеної відповідальності в Україні передбачається Угодою Про асоціацію України з ЄС та незабаром стане обов’язковою нормою. Наша мета – сприяти об’єднанню зусиль громад і бізнесу у реалізації принципів РРВ та обміну досвідом між фахівцями у сфері управління відходами. УКРПЕК вдячна Ірпінській та іншим громадам за прогресивність та сміливість запустити систему, адже набутий у співпраці досвід робить і нас, і органи місцевого самоврядування готовими до переходу на нові правила заради майбутнього без відходів», – повідомив голова УКРПЕК Володимир Слабий.

Раніше ми розповідали, що у Бучі презентували проєкт системи роздільного збирання побутових відходів.


Щоб першими дізнаватися про останні події Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал Погляд Київщина – Інформаційна Агенція. Також читайте нас у Facebook Погляд Київщина і дивіться на YouTube.