Українці 30% їжі викидають
Згідно зі статистикою Світового банку, у рік Україна виробляє понад 15 мільйонів тонн продуктових відходів, з них майже половина – придатна для вживання, і посідає 9 місце у світі щодо кількості побутових відходів.
Люди витрачають величезні гроші на харчі і велику кількість кидають у смітник. Така ситуація в Україні вражає 29-річного Ростислава Косюру. Він перейняв досвід у німецької благодійної організації «Die Tafel», перший такий соціальний центр допомоги малозабезпеченим людям, відкрили у Берліні у 1993 році. На сьогодні у Німеччині їх 940. Ростислав Косюра працював у такому центрі у рідному місті Ульмі і отримав цінні консультації від німецьких колег, які готові йому допомогти у реалізації проєкту в Україні.
«Я хочу боротись із двома величезними проблемами – бідністю людей і продуктовими відходами. У німецькому місті Ульмі, де я виріс, відвідував такі благодійні організації і багато чому навчився. Таке ж хочу зробити в Україні – створити продовольчий банк «Тарілка». Збиратимемо невикористану їжу або ту, термін вживання якої закінчується. І видаватимемо у центрах для малозабезпечених. Ми будемо залучати ресторани, кафе, супермаркети, простих людей. Зробимо маршрут, сподіваюсь матимемо 2 машини з холодильниками, забиратимемо їжу і везтимемо в центр, видаватимемо людям по групах. Безхатькам – безкоштовно, а пенсіонерам – за мінімальну оплату, бо старші люди мають свою гідність, як мені сказали, що не ходитимуть їсти безкоштовно, бо ж вони не безхатченки», – розповідає про свій проєкт Ростислав Косюра.
Згідно з даними Держстатистики, майже половину своїх доходів українці витрачають на харчі, понад 30% громадян України живуть за менший прожитковий мінімум, а це 3262 гривні. Понад 2% – за 1700 гривень, а це близько мільйона осіб. Громадяни, щоб вкластись у свій мізерний бюджет, купують дешеві, зазвичай неякісні продукти. У середньому на харчі українці витрачають близько 3750 гривень, з них 22% – на м’ясо.
Ростислав Косюра порівнює, що у Німеччині такий рівень життя був у 1950 році, 5 років після Другої світової війни, коли 40% від заробітку німці витрачали на продукти, а сьогодні – 14%, не кажучи про у рази вищі доходи громадян Німеччини.
Хоч Ростислав Косюра проєкт започатковує у Львові та все ж надіється, що згодом він охопить усю країну. Благодійна організація «Тарілка» шукатиме різні джерела фінансування, зокрема подаватиметься на ґранти. Однак найбільше сподівається на допомогу волонтерів.