У Вишгороді відкрито виставку макетів українських храмів майстра унікального творчого жанру
Вишгородський історико-культурний заповідник відзначив Міжнародний день пам’яток і визначних місць приверненням уваги до охорони об’єктів минувшини
Сьогодні, 18 квітня у Вишгороді було презентовано виставку робіт чи не єдиного у світі автора унікального творчого жанру - архітектура в мініатюрі. «Передзвони минулого і сучасного» – так називається виставка макетів українських храмів, виготовлених із сірників. Присвячена вона Міжнародному дню пам’яток і визначних місць. Автор презентованих робіт – Йосип Осташинський заслужений художник України, член Національної спілки художників України, майстер традиційного народного мистецтва – автор понад 120 картин у вигляді барельєфних зображень архітектурних пам’яток історії, виготовлених із сірників. У 2009 його ім’я занесене до Книги рекордів України Провів 122 персональні виставки не лише в Україні, а за рубежем. Йосип Осташинський бере участь у проведенні різноманітних фестивалів творчості інвалідів, як член оргкомітету Народної академії творчості інвалідів Має авторське свідоцтво на свої твори.
Нинішнє ж молоде покоління, як зауважив митець під час відкриття виставки у Вишгороді, каже, що його роботи можна назвати 3D-мініатюрами. Йосип Борисович розповів під час відкриття виставки про свої роботи, про те, що його надихало, і як він підходив до творення тієї чи тієї копії храму. Можливо, з часом з’явиться й барельєфне зображення Вишгородського храму Бориса і Гліба – таку нові ідею запропонувала майстру директор ВІКЗ, кандидат історичних наук Влади Литовченко.
Йосип Осташинський надав для виставки Вишгородському історико-культурному заповіднику 29 своїх робіт. Під час презентації у приміщенні райдержадміністрації було представлено тільки частину з них, а повністю виставку можна оглянути в Історичному музеї ВІКЗ.
Очільник району В’ячеслав Савенок, який завітав на відкриття, привітав усіх із святом, покликаним звернути особливу увагу на стан пам’яток минувшини та історичних місць, нагадав про недавню трагедію в Парижі, і висловив вдячність Вишгородському історико-культурному заповіднику за діяльність щодо дослідження та збереження пам’яток на Вишгородщині.
У місті є немало унікальних історико-культурних пам’яток, і одна з них – пам’ятка археології національного значення, городище літописного Вишгорода. Це куточок, який дійшов до нас ще з князівської доби, а ландшафти нинішнього Вишгорода у його історичній частину майже не змінилися з часів Київської Русі. Це унікально, то ж потребує збереження.
Обговорення проблематики збереження пам’яток відбулось під час круглого столу столу «Актуальні проблеми збереження та вивчення літописного Вишгорода». У ньому взяли участь фахівці музейної та пам’яткоохоронної сфер, сфери археологічних досліджень, громадські активісти, усі, хто цікавиться проблемами збереження і вивчення національної культурної спадщини.
У своєму виступі під час круглого столу директор ВІКЗ звернула увагу на ті пам’яткоохоронні проблеми, які вимагають невідкладного розв’язання. "Об’єкти культурної спадщини мають неабиякий потенціал у створенні унікального міського середовища. На жаль, тут ми стикаємося з проблемами, що притаманні не лише Вишгороду. Проблема вписання цих об’єктів у сучасне оточення, їх підтримка та плідна взаємодія у рамках міської інфраструктури зараз набуває неабиякої актуальності у всьому світі. Потреби збереження та якповнішого музейного презентування пам’яток слід враховувати і під час археологічних досліджень, і під час планування розвитку міста на майбутнє. Зробити це можна тільки загальними зусиллями фахівців-науковців, адміністрації міста та самих вишгородців», зауважила Влада Литовченко, підкресливши, що історико-культурний потенціал – хороше підґрунтя для підвищення туристичної привабливості міста.
Фото автора