У Вишгороді день молоді відсвяткували з метафаном
Наслідки використання цих засобів поліпшення настрою не на жарт сполошили небайдужих до стану довкілля вишгородців
Учора, 30 червня, увечері, у сяйві ліхтарів початок набережної Вишгорода нагадував чи то місячну доріжку, чи то наслідки вторгнення інопланетян: все було всіяно блискітками. Вони були всюди – на місці, де напередодні була сцена, на проїжджій частині, на траві, а кущі були схожі на новорічні ялинки, з яких до літа забули зняти прикраси. Ці блискітки вихором здіймалися за проїжджаючими автівками і байками.
Це 29 червня так святкували день молоді. Як розповідають вишгородці, відсвяткували драйвово, весело, з морем музики, «дощу» з метефану, який розкидала спеціальна установка, людей, і не тільки молоді, прийшло багато, і все було чудово. Настрій зіпсувався у тих небайдужих до стану довкілля людей, які побачили, куди летить метафан. А він летів у Київське водосховище.
«Ці блискітки феєрверком летіли на всі боки, у поєднанні з музикою це було справді видовищно, красиво. Але коли побачили, що вони летять у воду, стало тривожно, – розповіла журналісту «Погляду» пані Наталя, яка була на святі майже до кінця. – Вони все летіли й летіли, і розносились по поверхні водосховища. А там же – риба, й качки з каченятами, які можуть наковтатися цієї фольги. Не можу зрозуміти, хто це зробив, невже ні з ким не проконсультувались з приводу наслідків, невже ні з ким не узгодили?...»
Метафан – це дрібно нарізані фрагменти фольги, щось типу конфетті – його використовують для підсилення шоу-ефектів. До речі, розкладається, як і інші синтетичні вироби типу поліетилену, приблизно сто років. Радощів – на якийсь час, а ось потім… Метафан увійшов у івент-використання порівняно недавно, але нині вже еклоги не радять його використовувати навіть під час домашніх святкувань. Розповідали, як після новоріччя блискітки виходили, пардон за натуралізм, у кота в лотку… А тут – на природі, і його було багато. Небезпека не лише для жителів водних просторів, а й для тварин, які мешкають на суші. Наковтатися блискіток можуть і птахи, й коти… Нині екологи закликають відмовитись від масового використання повітряних кульок, які дуже шкодять природі, про що раніше розповідав "Погляд". І цей рух знаходить підтримку, журналісти "Погляду" помітили позитивну тенденцію на Київщині. Також екологи просять відмовитись від поліетиленових пакетів. Як уже писав «Погляд», 3 липня в Україні проводитиметься акція відмови від пластику. Список небезпечних для довкілля дрібниць розширив метафан.
То ж вишгородська спільнота забила тривогу. «Всьому цьому може бути місце на закритій території, де це можна зібрати і відправити на утилізацію, але не на відкритій природі!», «Метафан прибрати -- ще та історія», «Метафан, кульки в небо, ліхтарики – це потрібно заборонити на вуличних івентах однозначно»!», «Гине насамперед хижа риба, яка потім гниє і цим отруює воду», "Мене на новий рік засмучують ці штуки, які потім скрізь – і на майданчиках, і в землі», «Коли веселощі для людей перестануть бути катастрофою для екології?» коментують ситуацію занепокоєні користувачі соцмереж.
Звичайно ж, це закиди на адресу міської влади, яка й ініціювала свято і всі його складові. Навряд чи можна звинуватити владу у навмисному нищенні довкілля, скоріше всього – не подумали про наслідки. Під час новорічних свят на вуличних заходах у місті ці блискітки також використовували, але не в такій кількості, та й не біля водойми. Але цікаво – чи свято було б менш веселим і не таким драйвовим без метафану? «Та ні, й без того все було чудово, молодь занурилась у святкову атмосферу, і без нього все було класно», каже пані Наталя. До речі, на воді учора увечері блискіток уже не було видно. А на землі -- вони були всюди. Кажуть, прибирати їх бреба спеціальним пилососом...
Реакція Вишгородських екологів була гнівною. У скріншоті -- коментар у соцмережах лідера ГО "Чисто.Вишгород" Валерії Гончаренко.
Втім, люди, які занепокоєні тим, що сталось, пропонують менш шкідливі для довкілля альтернативи. Одні говорять про пінні вечоринки, інші про використання кольорових фарб… Отже, якщо пошукати, заміну небезпечним блискіткам знайти можна. То ж будемо сподіватися, що наступні феєричні свята у Вишгороді відбуватимуться без використання шкідливих для довкілля атрибутів.
Фото автора та з Фейсбук-сторінки "Життя міста Вишгорода"