Новини
Екологія
Новини світу

У світі триває великий зимовий облік птахів


Останні вихідні січня - Дні великого зимового обліку птахів. Він є наймасовішим заходом для вивчення птахів у всьому світі. Його іноді називають Різдвяним. У цій зимовій події можуть брати участь усі охочі, адже кожному до снаги занотувати кількість і види птахів, побачених протягом години біля годівниці на подвір’ї, у міському саду, сквері чи міській водоймі.

У США великий різдвяний облік птахів триває з 14 грудня до 5 січня. Завдання - зареєструвати всіх птахів за одну добу протягом досліджуваного періоду на визначеній ділянці:⤵️
bit.ly/2Rh4X8k

В Україні немає занальнонаціонального координатора Великого зимового обліку птахів. Усі охочі можуть займатися спостереженнями за птахами, а зібрані дані слід вносити до Міжнародної бази орнітологічних спостережень➡️ bit.ly/2RnaVEx

Історично великий зимовий облік птахів походить з США. У 1900 році Френк Чепмен запропонував волонтерам вийти у Різдвяні свята для обліку птахів. До того часу були популярними різдвяні змагання з кількості впольованих птахів. Тож редактор наукового орнітологічного журналу запропонував змінити рушниці на біноклі і хвалитися не кількістю вбитих, а побачених птахів.

До сьогодні Одюбонівське орнітологічне товариство координує цей масштабний citizen-science проект, у якому залучені десятки тисяч спостерігачів. Завдяки їхнім зусиллям, науковці отримують великий масив даних протягом тривалого часу. Це допомагає виявляти зміни трендів деяких видів.

Працю волонтерів дуже цінують у розвинутих країнах, адже “один в полі не воїн” і своїми руками науковці ніколи б не зібрали стільки інформації. А вона має значення не лише для науки, але й для охорони природи. Таким чином громади об’єднуються для спільної праці. Бьордвочинг як хобі дозволяє об’єднати зусилля науковців та аматорів. Це не єдиний проект із залучення аматорів для обліків птахів, проте найдовготриваліший в історії науки.

джерело