Україна
Новини Київської області
Культура

У Мистецькому Арсеналі відбудеться виставка робіт Параски Плитки-Горицвіт


Під час дослідження художнього спадку  письменниці, художниці й фотографа з’ясувались нові факти її життя та творчості

Несподівана знахідка у музеї Параски Плитки-Горицвіт –зв’язкової УПА з позивним «Ластівка», народної художниці, поетеси, казкарки - архів із майже 4 тисяч фотознімків – дала можливість відкрити ще одну грань творчості цієї неординарної особистості, і спонукала до нових досліджень. Як повідомляв «Погляд», архів у гуцульському селі Криворівні майже випадково знайшли кілька років тому художниці Інга Леві й Катерина Бучацька, та кінооператор Максим Руденко.

Вони й узялися за .дослідження творчого спадку Параски Плитки-Горицвіт, і вже  планують першу масштабну виставку мисткині, що має відбутися в національному культурно-мистецькому та музейному комплексі «Мистецький Арсенал» вже  восени цього року, і має відкрити широкому глядачеві нове ім'я в українській культурі.  

Як зауважила Інга Леві, цей проєкт здійснюється спільно з громадською організацією «Український МІМ центр», Мистецьким Арсеналом та агенцією регіонального розвитку Івано-Франківщини за підтримки Українського культурного фонду. Також, за словами Інги Леві, до проекту на певний період приєдналася фотографиня Наталка Довга. Зараз «початковий склад» працює над виставкою разом із командою Мистецького Арсеналу та кураторкою Катериною Радченко. Нині, окрім підготовки матеріалів та експонатів для виставки, йде дослідження не лише фотографічного архіву Параски Плитки-Горицвіт, а й її літературних текстів, живопису, книжок.

Під час роботи з фотоархівом на дослідників чекало відкриття. Раніше вважалось, що Плитка-Горицвіт почала займатись фотографією в 70-х роках, але з’ясувалось, що вона захопилась цією справою 1954-55 році, майже одразу після повернення із заслання («Ластівка» отримала 10 років таборів за участь в УПА). На жаль, про саму Параску Плитку – Горицвіт інформації не так багато, скоріше вона втілена в легендах, які важко перевірити.

«Також вдалося виокремити у фотоархіві окремі візуальні теми та історії людей, це буде показано на виставці. Наразі не всі негативи ще знайдені. Перша проблема, з якою ми стикнулися на початку — поганий стан знайдених фотоматеріалів: хата авторки, в якій зберігається частина експонатів, не придатна для їх зберігання, і наразі потрібне додаткове пристосоване для цього приміщення. Цікавим виявилося багато чого, наприклад, як Плитка-Горицвіт перетворила свій досвід ізоляції в засланні. Майже нікому не розповідаючи про ті важкі часи, вона робила все, аби такого досвіду не зазнали інші: писала призваним до армії молодим землякам до місць служби та спонукала їх до листування. Дуже несподіваними також виявилися її зацікавлення: Індія, її культура, вірування, духовні лідери, та тема космосу, особливо новини про польоти космонавтів та відкриття нових небесних тіл. Масштаби інтересу не були очевидні одразу», розповідає Інга Леві.

Художниця зауважує, що завдання проекту, який нині втілює команда – не лише виставка. Митці планують створити повноцінний музей робіт Параски Плитки-Горицвіт у Криворівні.

Джерело: supportyourart