Новини
Біла Церква

У дендропарку «Олександрія» пошкодили залишки фундаменту палацу Браницьких


У білоцерківському дендропарку «Олександрія» під час прориття рову від Танцювального павільйону у напрямі до виходу з парку були зрушені історичні залишки - частина фундаменту лівого крила палацу Браницьких.

Фото - kopiika.com.ua

Про це повідомляє Копійка.

На запитання до керівництва дендропарку, чи законно ведуться земельні роботи і чи не заподіють вони шкоди історичним залишкам, директорка парку Наталія Бойко відповіла наступне: «Ми прокладаємо на ту ділянку воду. Роботи проводяться згідно технічної документації. У нас є всі дозволи, всі погодження… Причина цих робіт у тому, що у тій частині парку не вистачає води для поливу рослин. Позначилася на ситуації зміна клімату, зараз - спека. Згідно технічного проекту, спеціалісти водоканалу прокладають трубу від Танцювального павільйону до міського водопроводу».

Директорка пояснила, що парк проводить воду за свій рахунок, вони намагалися зробити проєкт найбільш збалансованим по коштах – і тому провели найбільш коротким шляхом, намагаючись мінімізувати пошкодження. Вона також категорично заперечила, що водопостачання прокладається для того, щоб у Танцювальному павільйоні було кафе чи ресторація, і зауважила, що пошкоджень палацу не відбулося, і працівники парку самі не зацікавлені у тому, щоб зруйнувати щось цінне.

Фото - kopiika.com.ua

Іншу думку щодо побаченого у дендропарку висловив кандидат історичних наук Євген Чернецький: «Я випадково дізнався про земляні роботи, оглянув наслідки… Можу констатувати, що під час прокопування знищено кілька фрагментів залишків споруд ансамблю Літнього палацу. Не торкаючись наразі питання про дозвіл на проведення таких робіт, можу сказати, що у першу чергу слід було під наглядом фахівців, або із залученням сертифікованої установи провести ручні земельні роботу і визначити контури споруд, які стояли дуже близько - майже впритул. Щодо значення цієї пам'ятки, йдеться про руїни Літнього палацу і споруд ансамблю, що належить до історичної спадщини Дендрологічного парку НАН України "Олександрія". Існує проект відбудови цієї пам'ятки. Відтак до цих руїн не можна ставитися як до будівельного сміття…»

Він навів приклади недбалого ставлення до історичної спадщини Білої Церкви: спалення будинку Дворянського зібрання майже 20 років тому, який належав до ансамблю Зимового палацу і мав статус пам'ятки архітектури та зовсім нещодавно - оббивання зовнішнього цегляного оздоблення на пам'ятці архітектури, міській синагозі, нібито з метою утеплення будівлі.

Довідка. «Аустерія» - резиденція польських графів Браницьких, яка була збудована у Білій Церкві на території дендрологічного парку «Олександрія». Спочатку вона була лише їхньою літньою резиденцією, а пізніше стала й зимовою. Проте, під час буремних подій XX століття ця будівля була знищена і до наших часів не збереглася.

Стара Аустерія. Фото - wikipedia.org

Нагадаємо, раніше «Погляд» повідомляв, що у Білій Церкві призупинили некваліфікований ремонт будівлі синагоги.