Топ-6 катастроф, що сталися «з вини» програмного забезпечення
«Розумне» програмне забезпечення робить наше життя простіше, але збій в його роботі може мати катастрофічні наслідки. Часом помилки комп'ютера навіть «cіяли» смерть та руйнування. Пропонуємо ознайомитися з шістьма найбільш примітними випадками.
Космос: Ariane 5
4 червня 1996 року Європейське космічне агентство запустило ракету Ariane 5. На жаль, помилка в програмному забезпеченні модуля управління привела до самознищення ракети через 37 секунд після зльоту.
Гроші: Knight Capital
У 2013 році збій програми майже довів інвестиційну компанію Knight Capital до банкрутства. Фірма втратила півмільярда доларів за півгодини через те, що комп'ютери почали купувати і продавати мільйони акцій без жодного людського контролю. В результаті ціни на акції компанії впали на 75% за два дні.
Читайте також: Київщина: понад півтисячі повідомлень про порушення у день виборів
Медицина: Променева терапія
У 1980-і роки п'ять пацієнтів померли після отримання великої дози рентгенівського випромінювання в результаті програмної помилки блоку управління установки променевої терапії Therac-25. Як вважають експерти, збій був викликаний помилкою в коді, в результаті якої програма намагалася виконувати одну і ту ж команду багаторазово.
Інтернет: Amazon
Відключення серверів Amazon влітку 2013 року позбавило багатьох людей їх даних, що зберігалися в «хмарі». Аварія, спочатку викликана сильною грозою, посилилася раптово виявленими програмними помилками, в результаті чого стався каскадний збій.
Інфраструктура: «блекаут» на північному сході США
Масове відключення електроенергії в 2003 році стало результатом локальної аварії, яка залишилася непоміченою через помилки програмного забезпечення для моніторингу роботи обладнання General Electric Energy, і також призвела до масштабного каскадного збою.
Читайте також: Київщина: планові відключення електроенергії (таблиця населених пунктів)
Транспорт: American Airlines
У 2014 році програмна помилка «приземлила» весь повітряний флот авіакомпанії American Airlines. Збій в системі бронювання квитків виник після об'єднання двох існуючих систем в результаті злиття кількох авіакомпаній. Проблеми, ймовірно, виникли внаслідок невдалої спроби об'єднати платформи, написані на різних мовах програмування.
Читайте також: В аеропорту «Бориспіль» врятували життя епілептику