Ірпінь
Буча
Гостомель
Блоги

Тетяна Лутай: Деокуповані і частково відбудовані: що і за скільки відновили в Ірпені, Бучі та Гостомелі

Рік тому Збройні сили України вигнали з Ірпеня російську армію. За кілька днів вони також звільнили Бучу і Гостомель.

Тетяна Лутай: Деокуповані і частково відбудовані: що і за скільки відновили в Ірпені, Бучі та Гостомелі - зображення

За оцінками проєкту Rebuildua, загальні збитки від російської окупації лише для цих трьох населених пунктів вимірюються десятками мільярдів гривень. Тож відбудова потребує шалених ресурсів і чимало часу.

Ірпінь: громадська організація для відновлення

Згідно з даними проєкту Rebuildua, Ірпінь зазнав збитків від російської окупації, яка тривала трохи більше, ніж місяць, на 25,3 мільярда гривень. Постраждало майже 10600 будівель. Зруйновано – 1836. Найбільша частка збитків – 17,7 мільярда гривень – припадає на житловий фонд. Понад 11,5 мільярда гривень з них – пошкоджені багатоквартирні будинки.

Загалом через російське вторгнення постраждала майже половина житлового фонду міста.

Ірпінський міський голова Олександр Маркушин, депутат Сергій Тарута та колишній голова міста Володимир Карплюк створили ГО "Фонд відновлення Ірпеня".

На сторінці організації є перелік пошкоджених об'єктів міста – як інфраструктурних, так і житлових будинків – разом з описами й подекуди кошторисами на відбудову.

На відновлення Ірпеня також збирають кошти на платформі UNITED24:

  • Олександр Усик 330,000 доларів на реставрацію перших 18 багатоквартирних будинків у Київській області за програмою "Відбудуй Україну".

  • Еліна Світоліна – 127 000 євро на реставрацію житлового будинку на вулиці Київській, 53.

  • Мішель Хазанавічус – 150 500 євро на реконструкцію житлового будинку на вулиці Давидчука, 42.

Закупівлі для відбудови Ірпеня коштом бюджету проводила міська рада та підпорядковані їй замовники, а також Київська Облдержадміністрація.

Окремо також купували послуги й роботи з відбудови міська центральна лікарня, санаторій та Державний податковий університет. Станом на 1 квітня вони провели 214 закупівель на понад 405 мільйонів гривень, про які прозвітували в Prozorro.

Тетяна Лутай: Деокуповані і частково відбудовані: що і за скільки відновили в Ірпені, Бучі та Гостомелі - зображення

Буча: партнерство з американською неприбутковою організацією

Згідно з даними проєкту Rebuildua, внаслідок російської окупації Буча зазнала інфраструктурних збитків на суму 5,2 мільярда гривень.

Найбільше постраждав житловий фонд – на 2,4 мільярда гривень. Загалом росіяни зруйнували та пошкодили в Бучі понад 2500 будівель, із них 185 зруйнували.

Від червня 2022 року Бучанська міська рада почала укладати угоди про співпрацю і допомогу у відновленні міста з різними містами світу. Наприклад, італійське Бергамо заявило, що може допомогти з демонтуванням зруйнованих будівель.

Частину проєктів відбудови, які фінансують коштом бюджету, можна відстежити на Prozorro. Станом на 1 квітня Бучанська міська рада, підпорядковані їй замовники та Київська ОДА провели таких закупівель для міста на понад 390 мільйонів гривень. Із 79 закупівель 77 провели без аукціонів у Prozorro. 

Тетяна Лутай: Деокуповані і частково відбудовані: що і за скільки відновили в Ірпені, Бучі та Гостомелі - зображення

Окрім цього, у Бучі є програма "Віднови дім" від Фонду Енергоефективності, в межах якої місцеві жителі можуть отримати кошти для відбудови своїх помешкань. Учасниками можуть стати об'єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ), що створені та діють відповідно до закону "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку". Для цього потрібно звернутися із відповідною заявою до Бучанської міської ради. Отримані кошти можна витратити на ремонт місць загального користування:

  • покрівель,

  • фасадів,

  • віконних та балконних конструкцій,

  • внутрішньобудинкових мереж.

Гостомель: екологічний підхід до відбудови у партнерстві з французькою компанією

Згідно з даними проєкту Rebuildua, росіяни завдали збитків цьому селищу міського типу на орієнтовно 9,5 мільярда гривень. Тут постраждали понад 4500 будівель. Зруйновано – 546. Деякі вулиці зруйновані більш як на половину, зокрема Лугова (95%), Чумацький шлях (68%) і Свято-Покровська (51%).

Відбудовувати військове містечко, розташоване біля заводу "Антонов" у Гостомелі, взялася французька компанія Neo Eco, що спеціалізується на вторинному використанні ресурсів. У межах цього проєкту залишки будівель, що зруйнували росіяни, використають для створення будівельних матеріалів для нових будинків. Загалом планують створити 450 квартир, школу та дитячий садок до середини 2024 року.

Станом на 1 квітня у Prozorro міститься інформація про закупівлі для відбудови Гостомеля коштом бюджету, які провели місцева військова адміністрація, селищна рада та Київська ОДА на 84 мільйони гривень. Усі закупівлі провели без аукціонів – напряму.

Тетяна Лутай: Деокуповані і частково відбудовані: що і за скільки відновили в Ірпені, Бучі та Гостомелі - зображення

Першоджерело за посиланням.

На цій сторінці представлені насамперед думки автора, які можуть не збігатися з позицією редакції інформагенції "Погляд".

Ми публікуємо авторські матеріали передусім заради дискусії щодо важливих питань, бо віримо в силу громадянського суспільства і публічного діалогу.

Якщо вам є чим поділитися, чекаємо на ваші дописи. Пишіть!


Щоб першими дізнаватися про останні події Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал Погляд Київщина – Інформаційна Агенція. Також читайте нас у Facebook Погляд Київщина і дивіться на YouTube.