Телескоп TESS знайшов екзопланету, існування якої суперечить всім законам астрофізики
На даній стадії еволюції зірки планета повинна була давно загинути.
Команда вчених під керівництвом португальських астрономів з Інституту астрофізики і космічних наук застосувала метод астросейсмології для вивчення двох червоних гігантів: HD 212771 і HD 203949, що мають у своїй системі кілька екзопланет.
За допомогою телескопа TESS дослідники розглядали коливання зірок, що дозволило встановити фізичні характеристики об'єктів, в тому числі масу, розміри і вік.
«Спостереження TESS досить точні для вимірювання слабких пульсацій на поверхнях зірок. Досліджувані зірки мають в своїх системах планети, що робить їх прекрасними «лабораторіями» для вивчення еволюції планетних систем», – каже Тьяго Кампанте, Інститут астрофізики і космічних наук.
Після цього увага вчених була зосереджена на зірці HD 203949, поруч з якою на відстані до 0,65 астрономічних одиниць, тобто на дуже близькій орбіті, перебувала раніше невідома планета.
На своїй нинішній еволюційній стадії червоного гіганта зірка вже пережила розширення. У період, коли її оболонка поширювалася далі орбіти цієї планети, та повинна була бути знищена. Але цього не сталося.
«Дослідження демонструє взаємозв'язок зоряної і екзопланетної астрофізики – зірки і їх планети не тільки формуються, але і еволюціонують разом», – поділилася висновком Вардан Адібекян, Університет Порту.