Блоги

Світлана Ройз: Як уникнути травмачутливості на свята для дітей

Травмачутливість на святах. Мене попросили продивитись сценарій шкільного свята. Рада, що ми встигли змінити те, що було критично важливим. Я вагалась, чи потрібно писати цей допис. Вирішила озвучити. Це стосується будь-яких активностей з дітьми.

Світлана Ройз: Як уникнути травмачутливості на свята для дітей - зображення

- я сама була свідком, як на дитячому святі над дітьми, що заходили до приміщення, підривали петарди, з яких на дітей сипались блискітки. Діти підстрибували, деякі були дуже налякані. Все, що нагадує вибухи, все, що неочікувано звучить, падає та торкається тіла - точно не варто використовувати

- якщо буде використовуватись щось гучне - про це потрібно попереджати

- не всі діти зараз витримують доторки, особливо чужих людей. І несподівані активності, в яких потрібно у щось замотуватись, переодягатись та через щось пролазити. (Навіть на святкуванні Дня Народження ми зараз це враховуємо) Якщо це є в святковому сценарії - хоча б потрібно дітей та батьків попередити

- якщо потрібно на дітей щось надягати - наприклад, віночок, корону - краще дати реквізит їм в руки, щоб діти самі це зробили.

- повітряні кульки майже всі люблять. Але діти можуть лякатись звуку, коли вони лопаються. І не впевнена, що саме зараз випускати щось в небо з екологічних та воєнних міркувань доречно

- коли дитина будь-якого віку тривожиться, вона може не зреагувати, коли її кличуть на прізвище - спочатку варто називати ім'я дитини

- Зараз тривожаться і батьки, і діти. Першачки з батьками мають прийти до школи чи подвір'я і одразу знати, зрозуміти, куди їм йти, куди ставати. Це допоможе зняти напругу. Ідеально дати дітям можливість батьків бачити.

- Будь ласка, не програмуйте дітей на те, що вони обов'язково мають бути відмінниками і що вони прийшли до школи, щоб вчитись на 12 балів. Навпаки, нам важливо, щоб діти відчули, що вони можуть помилятись, бути неідеальними. І дорослі "тут" - щоб їм допомогти і підтримати.

- Діти можуть втомлюватись від великої кількості людей. І взагалі швидко втомлюватись. Втомлена дитина реагує - роздратуванням, надмірною активністю, сльозами. Якщо потрібні якісь офіційні заходи, типу лінійок (взагалі не розумію, навіщо вони) - вони мають бути не більше 15 хвилин.

- Я спостерігала неповагу до дітей, коли їх змушували стояти на сонці і слухати невідомих їм дорослих з їх незрозумілими словами. Школа - для дітей. Діти мають це відчувати з першого доторку.

- тема літаків з початку повномасштабної війни тригерна - оригамі, макети, звук літака - не варто використовувати

- у дітей, що зазнали травматичного досвіду, може бути змінена орієнтація в просторі - будь ласка, розповідайте чи супроводжуйте намальованими стрілочками, чи плакатами їх рух

- коли дитина переживає стрес, вона не звертає уваги на свої потреби. Малюків важливо супроводити до туалету.

- Якщо не встигли зібрати та обробити анкети, де рідні б надавали інформацію про дітей - не варто у дітей питати про те, де мама/тато. Краще - а з ким ти прийшов/прийшла.

- будь ласка, не пропонуйте дітям співати пісні, де є щось подібне: "ми своїми руками і серцями зупинимо війну, ми ракети зупинимо руками, захистимо світ. Ми - діти війни" Це дуже некоректно.

- окрема тема Дому, домашніх тварин. Якщо в класі - школі є діти, які втратили дім, були змушені покинути дім - важливо бути обережними.

Всі ці пункти зібрані по реальних ситуаціях. В деяких мені довелося швидко втручатись. Кілька описаних ми швидко змінювати в сценаріях, які мені показали.

Ми ніколи не зможемо, та це й не потрібно - створювати ідеальні умови для дітей. Але ми точно можемо бути уважними до того, що може спровокувати сильні реакції.

З повагою та турботою до дітей, освітян, родин.

Першоджерело за посиланням.

На цій сторінці представлені насамперед думки автора, які можуть не збігатися з позицією медіа "Погляд".

Ми публікуємо авторські матеріали передусім заради дискусії щодо важливих питань, бо віримо в силу громадянського суспільства і публічного діалогу.

Якщо вам є чим поділитися, чекаємо на ваші дописи. Пишіть!

Світлана Ройз

Щоб першими дізнаватися про останні події Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал Погляд Київщина – Інформаційна Агенція. Також читайте нас у Facebook Погляд Київщина і дивіться на YouTube.