Новини
Культура
Дати
Новини світу
Політика

Сумна річниця: 22 роки тому загинув В'ячеслав Чорновіл


25 березня 1999 року у нічній ДТП на шосе Бориспіль - Золотоноша під Києвом загинув лідер Народного руху України В'ячеслав Чорновіл. Аварія сталася за кілька місяців до президентських виборів, на яких Чорновіл міг стати ключовим суперником Леоніда Кучми.

фото з відкритих джерел

Протягом життя лідер Народного руху ініціював проголошення Декларації про державний суверенітет та Акт проголошення Незалежності України 24 серпня 1991 року. Рух ЧЕСНО до роковин загибелі українського борця за незалежність підготував розгорнутий матеріал про В'ячеслава Чорновола. Там викладено життєвий шлях патріота України, а також проведено дослідження обставин ДТП, у якій він загинув. Кілька тез з матеріалу ЧЕСНО коротко - читайте нижче.

фото з відкритих джерел

Смертельна ДТП

25 березня 1999 року В'ячеслав Чорновіл загинув за нез'ясованих обставин в автокатастрофі на шосе під Борисполем. Автомобіль Чорновола врізався в КамАЗ з причепом, який з незрозумілих причин розвертався посеред шосе. Дивним було те, що видимість в той день була нормальна, тобто водій повинен був побачити вантажівку, що стояла посеред дороги. Але... В'ячеслав Чорновіл і його водій Євген Павлов загинули на місці.

Минуло 20 років, однак винуватець загадкової смертельної аварії і досі не покараний, розслідування ще не завершене, ключові деталі так і не з'ясовані. Зокрема, Володимир Куделя, водій КАМАЗу, який нібито був за кермом під час аварії, несподівано, не відбуваючи покарання, був амністований. Хоча, як підкреслює рух ЧЕСНО, слідством було нібито доведено, що він скоїв злочин - ДТП із тяжкими наслідками. Більше того, МВС розповсюдило серед медіа чутки, що він начебто помер від серцевого нападу. Насправді ж це виявилося стандартною спецоперацією прикриття, адже Куделя - живий й здоровий, просто змінив місце проживання.

Тернистий шлях В'ячеслава Чорновола

Засуджений 4 рази, Чорновіл у радянських тюрмах та таборах відсидів близько 10 років. За свою активну патріотичну позицію від КДБ він отримав прізвисько «Неугомонный». 

Доленосною подією в житті Чорновола був його виступ у 1965 році разом із однодумцями у кінотеатрі «Україна» на прем'єрі фільму Параджанова «Тіні забутих предків». Разом із Стусом та Дзюбою він протестував проти арештів української інтелігенції.

Наступна гостра антикомуністична промова була на відкритті пам'ятника Шевченкові в с. Шешори на Гуцульщині. Після цього його звільнили з роботи та перешкоджали навчанню в аспірантурі. На нього всіляко тисли КДБшні інформатори, однак жодних свідчень проти своїх однодумців Чорновіл не давав, розуміючи, що цим самим наражає себе на велику небезпеку.

фото з відкритих джерел

«Він заявив судді і прокурору, що жодних показів давати не буде, тому що вони є злочинцями, порушують закон, проводячи засідання в закритому режимі…» - згадує Ярослав Кендзьор, учасник дисидентського руху, нардеп 6 скликань.

У СРСР на той час відмова давати свідчення в суді каралася кримінальною справою проти самого свідка. Потім колегія судів Львівського обласного суду просто на судовому слідстві відкриває кримінальну справу щодо свідка Чорновола. Швидке досудове слідство і передача справи до суду і вирок - три роки виправних робіт.

Відбувши покарання, Чорновіл не припинив правозахисної діяльності.  Приклад боротьби та життєвої позиції Чорновола є прикладом та настановою для інших, як слід боротись за Україну та за свої права.

фото з відкритих джерел

Раніше «Погляд» повідомляв про те, що 91-й день народження святкує геніальна Ліна Костенко. Читайте також про 60-ту річницю Куренівської трагедії в Києві.

Щоб бути першими у курсі найсвіжіших новин Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш  Telegram-канал «Погляд Київщина – Інформаційна Агенція». Читайте нас у Facebook «Погляд Київщина» і дивіться на YouTube