Суд відновив права користувачів архівів на самостійне копіювання документів в архівних установах України
Окружний адміністративний суд Києва 3 жовтня 2019 року частково задовільнив позов дослідника Олександра Краковського проти Міністерства юстиції України. Зокрема, суд визнав незаконним обмеження копіювання архівних документів.
Рішення суду суттєво відновлює права користувачів архівів на самостійне копіювання документів в архівних установах.
Суд визнав протиправними та зобов'язув Міністерство юстиції вилучити з наказу №2438/5 "Про затвердження Порядку користування документами Національного архівного фонду, що належать державі, територіальним громадам" норми, які стосуються:
- заборони копіювання власними технічними засобами документів більше від формату а4, справ з товщиною корінця понад 4см, а також рукописи, стародруки, архівні фонди та колекції;
- обмеження типів власних технічних засобів (в наказі були дозволені лише телефони, планшети і фотоаппарати);
- заборони копіювання з автоматизованих інформаційно-пошукових систем, баз даних архіву, облікових та довідкових документах архіву (неопубліковані описи, каталоги, картотеки).
Олександр Краковський просив суд повністю скасувати наказ Міністерства юстиції №2059/5 від 27.06.2018, як такий, що суттєво обмежує права користувачів архівів і прийнятий з порушенням процедури, оскільки не проходив громадського обговорення і регуляторного погодження. Дослідник планує продовжити боротьбу за скасування цього наказу в апеляційній інстанції.
"Ви можете самостійно копіювати будь-які документи в архівах України без жодних обмежень за форматом, розміром або іншими ознаками, як і довідковий апарат, який безумовно є публічною інформацією" - зазначив Олександр Краковський.
В коментарі "Історичній правді" Краковський нагадав, що в чинній версії наказу є норма, яка може бути інструментом цензури.
"Збереглась норма, що при самостійному копіюванні дослідник заповнює анкету, яку буде підписувати директор. Директор на власний розсуд може погодити, а може й не погодити, з будь яких мотивів, що створює простір для зловживань. Фактично це є цензурування.
Там ще є різні бюрократичні моменти, які суперечать європейським підходам роботи архівів, і загалом якість цього наказу дуже низька. Але найбільш одіозні норми наказу вдалося прибрати" - розповів Олександр Краковський.
Нагадаємо, в травні 2018 року Мін'юст прийняв підзаконний акт, наказ міністра про доступ до архівних документів, яким обмежив ряд прав дослідників порушуючи прямі норми профільного закону, конституції та міжнародних конвенцій. Суд скасував найбільш одіозні заборони в наказі, зокрема і заборону самостійно фотокопіювати документи та довідковий апарат своїм фотоапаратом чи телефоном, бо це буцімто шкодить документам, та наказ в цілому залишив.
Вищезгаданий наказ Мінюсту викликав обурення користувачів архівів, фахової спільноти українських дослідників старовини та академічної спільноти.
Заяву щодо незаконного обмеження доступу до архівів з вимогою скасувати цей наказ Мінюсту підписали 863 особи, серед яких 52 колективних підписанти (громадські організації і рухи).