Старий новий рік: щедра кутя і Маланка
З дохристиянських часів до нас дійшли давні обряди з відголосами магічних вірувань давніх слов'ян.
На перший погляд дивне словосполучення – старий новий рік – пов’язане з розбіжностями, які виникли між Григоріанським (світським) та Юліанським (церковним православним) календарями. На 14 січня припадає той самий старий новий рік, який у народній традиції залишився важливою складовою прадавнього календарного обрядового циклу українців.
«У надвечір’я Нового року (тепер – 13 січня) у церквах відбуваються урочисті Богослужіння на закінчення Старого року, щоб наприкінці року подякувати Богові за вже отримані ласки і попросити нових на наступний рік. Як і на Свят-вечір, цього дня готують святкову вечерю, яку в народі величають Щедрою, тому що страви цього вечора не є пісними: тут на столі й кутя, і ковбаси, й холодець, і шинка», - зазначає ресурс «Коліжанка».
День преподобної Меланії
А ще за християнським календарем на 13 січня припадає християнське свято - день преподобної Меланії. Втім, народні обряди, що дійшли до нас – своєрідний молодіжний маскарад з водінням «Маланки», щедрування – не мають нічого спільного з християнськими віруваннями. А ще наші предки дотримувались низки забобонів, які збереглися до наших часів. Деякі з них дослідили співробітники Херсонської обласної бібліотеки для юнацтва імені Бориса Лавреньова.
«Щоб не стати бідним в наступному році, заборонялося брати в борг 13 січня. Серед українців існує поетичне повір’я, що новорічна ніч для віруючих людей «розкриває небо, і вони можуть просити у святих все, що їм забагнеться: перетворення води на вино, каменя – на хліб, глини – на мід», - розповідають бібліотекарі.
Як повідомляв «Погляд», стало відомо, які пам’ятні дати та ювілеї відзначатимемо у 2021 році.
Також «Погляд» інформував, що Євген Чернецький відзначає 30 років наукової діяльності.
Щоб бути першими у курсі найсвіжіших новин Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш телеграм-канал «Погляд Київщина – Інформаційна Агенція». Читайте нас у Facebook Погляд Київщина і дивіться на YouTube.