Новини
Екологія
Вода
Новини світу

Сотні мільйонів жителів узбережжя постраждають від стихійних лих до 2050 року


Велика частина населення, якому загрожують стихійні лиха, живе в Азії, проте й мешканцям інших континентів буде непереливки.

Прибережні райони, у яких наразі проживають 300 мільйонами людей, до 2050 року будуть ще більш схильні до повеней. До таких висновків прийшли вчені, про ще йдеться в дослідженні, опублікованому в журналі Nature Communications. Кількість стихійних лих зросте через зміни клімату, проте на них не вплинуть штучні обмеження викидів вуглецю – тому неважливо, як сильно людство буде намагатися зупинити глобальне потепління власними силами. Швидше за все вже через 30 років середній рівень моря вже зросте на 20-30 сантиметрів. Руйнівні шторми, викликані потужними циклонами і зростаючим рівнем моря, найсильніше вдарять по Азії. Більше 65% населення, якому загрожує небезпека проживає в Китаї, Бангладеші, Індії, В'єтнамі, Індонезії та Таїланді, інші 35% – це американські континенти та Старий Світ. Ймовірно, що й в середині континенту, не лише поблизу океану, а й біля морей, навіть таких як Чорне, людям буде непереливки.

«Зміна клімату може змінити берегові лінії, економіку, і цілі регіони», – Скотт Калп, провідний дослідник з Центру клімату в Прінстоні.

Калп назвав кілька головних факторів, що загрожують населенню прибережних територій. В першу чергу дослідник виділив танення льодовиків в Гренландії та Антарктиді: втрати льоду становлять понад 430 мільярдів тонн на рік. Внаслідок цього темп зростання рівня моря може зрости в десятки разів до 2100 року.

Другим фактором є тропічні шторми – тайфуни, циклони й урагани. Згідно зі звітом Міжурядової групи експертів зі зміни клімату, великі шторми, які до недавнього часу відбувалися раз на століття, до 2050 року будуть відбуватися в середньому раз на рік. За прогнозами, до 2100 року щорічний збиток від повеней в прибережних районах збільшиться в 100-1000 разів.

Третя проблема полягає в неточних даних про висоту над рівнем моря в прибережних районах. Велика частина цих даних надходить від відпрацювання радіолокаційної топографії з космосу (SRTM), що надається NASA. Однак ці вимірювання мають велику похибку – система NASA часто приймає дерева і дахи будинків за рівень землі.

Climate Central
Фактори, що загрожують населенню прибережних зон

Дізнатися, що станеться з дарами природи людству до 2050 року, можна за допомогою інтерактивної карти.