Новини
Україна
Новини Київської області
Культура

Сьогодні Україна згадує жертв розстрілів у Бабиному Яру


Бабин Яр увійшов до світової історії через події 29-30 вересня 1941 року, коли нацистські окупанти розстріляли тут майже 34 тисячі київських євреїв. Це місце стало всесвітньо відомим символом Голокосту.

​У період нацистської окупації Києва у 1941-1943 роках у Бабиному Яру були розстріляні євреї, роми, радянські військовополонені, радянські активісти, члени Організації українських націоналістів (ОУН) та інші. Першими жертвами стали представники київської єврейської громади, про що свідчать як розповіді очевидців, так і розслідування, проведені спецслужбами та науковцями після звільнення Києва у листопаді 1943 року. Масовий розстріл євреїв у Бабиному Яру також досліджують міжнародні наукові установи.

Одним зі свідків тієї трагедії був киянин Василь Михайловський. Маленького хлопця врятувала від розстрілу нянечка, яка буквально вирвала його з рук німецьких катів зі словами: «Я – українка, і він – українець». Михайловському тоді було сім років.

«Ми із нянечкою дійшли до Лук’янівки і побачили, що на вулиці Мельникова вже з двох боків стояли жандарми й гестапівці із собаками. Людей били кийками й прикладами, штовхали, щоб вони йшли швидше. Нянечка тримала в руках свій паспорт і кричала: «Я – українка, я – українка». Вона встигла зрозуміти, що нас там будуть вбивати. І якийсь солдат із оточуючих загонів підняв її й мене – я кричав та стиснув шию нянечки так сильно, що мене неможливо було відчепити. Солдат випустив нас із оточення, а колона відправилася до Яру, на розстріл. Я досі пам’ятаю столи, де відбирали одяг, гроші й цінності і сортували їх, а людей відправляли на розстріл», – пригадував Михайловський в інтерв’ю Радіо Свобода.

У зв’язку з 78-ми роковинами трагедії Бабиного Яру Президент України Володимир Зеленський зазначив, що пам’ять Бабиного Яру, Голокосту – це попередження для всього людства про те, що ідеологія нетерпимості та насильства може повернути нас у страшне минуле, коли найдорожче – людське життя – ставало лише розмінною монетою у руках диктаторів.

– Ми з глибоким сумом згадуємо одну з найтрагічніших сторінок нашого минулого — 78 років тому у київському урочищі Бабин Яр нацисти почали масові розстріли мирних громадян.

Неймовірна і страшна за своєю сутністю політика, породжена апологетами расової чистоти Третього рейху, вилилася у планове винищення представників єврейської національності на окупованих нацистами землях, — зазначив Зеленський.

У грудні 2018 року був відкритий конкурс проектів для створення Меморіального центру ГолокостуПереможцем стала австрійська команда архітектурного бюро Querkraft Architekten, проект якої покликаний створити комплекс, де будуть поєднуватися пам'ять про трагедії, зона для туризму і рекреації, дискусійні зали і сховища документів для істориків і дослідників. На сайт Меморіального центру Бабин Яр говориться, що будівництво має бути завершено до 2023 році.

Відомо, що до головної експозиції веде довгий вхід, нагадує розколину, його стіни плавно змикаються над відвідувачем. За задумом авторів, аналогія покликана показати занурення суспільства в пітьму насильства.