Новини компаній

Смакові квести для гурманів: можливості роботи у світі кулінарії від Jooble

Кулінарія та ресторанний бізнес привертають увагу фахівців, завдяки своїй постійній актуальності. Розповідаємо про кар’єрні та освітні можливості кухарів.

Смакові квести для гурманів: можливості роботи у світі кулінарії від Jooble - зображення

Послуги ресторанних бізнесів є актуальними в усі часи, саме тому все більше та  більше людей обирають цю сферу для постійної зайнятості. Молоді фахівці мають вибір серед спеціальностей від звичайного кухаря до консультанта з харчування – можливості для професійного розвитку знайде кожен. Спеціалістам у гастрономії пропонують вакансії не тільки в Україні, для них також відкрита робота за кордоном на професійних кухнях кафе та ресторанів.

Кар’єрні можливості у світі кулінарії: які працівники мають попит на ринку праці?

Більшість професій у сфері харчових технологій зав’язані на кухарській діяльності. Кухар холодного, гарячого, мучного процесів, піцейоло, сушист, кондитер або універсал – працівників таких профілів зараз не вистачає у ресторанному бізнесі. Спеціалісти, які володіють останніми методиками приготування страв, мають багаторічний досвід та визнання, вміють керувати кухнею та командою, можуть претендувати на посади су-шефа та шефа.

Разом з експертами Jooble ми також виділили наступні можливості кар’єрного розвитку у світі кулінарії:

  • Food-блогер – спеціаліст не працює в ресторані, але створює рецепти та публікує їх у відео та текстовому форматі в Instagram, TikTok, YouTube або на власному сайті.

  • Кулінарний тренер – навчає кухарів-початківців на кулінарних курсах або на стажуванні у закладах харчування.

  • Кухар кейтерінгів – працює у кейтерингових компаніях, що забезпечують харчування на виїзних заходах та вечірках.

  • Гастрономічний журналіст – спеціалізується у написанні статей, рецензій та оглядів про ресторани, кулінарні тенденції, страви, їжу різних країн та кулінарні події.

  • Ресторанний критик – здійснює професійний огляд ресторанів та пише рецензії, які враховують якість обслуговування, смак і представлення страв.

Для розвитку в декількох напрямках одночасно, можна вибрати вакансію, яка є суміжною з кулінарією. Зараз пропонуються такі спеціальності: фотографія, зйомка та стилізація їжі для меню та каталогів, дієтологія, нутриціологія, консультація закладів з розробки меню та кулінарних концепцій.

Українським спеціалістам у харчових технологіях пропонують працевлаштування за кордоном з середньою оплатою 1500-4000 доларів. Наприклад, у вакансіях на сайті Jooble щодня пропонується вакансії бариста, для кухарів, кондитерів, офіціантів та інших фахівців.

Освітні можливості у ресторанному бізнесі: чи потрібне профільне навчання?

Спеціальності «Кухар» в Україні можна навчатися протягом 1,5-3 років тільки в технікумах та професійно-технічних коледжах за напрямками «Готельно-ресторанна справа», «Харчові технології» або «Технології оздоровчих продуктів і харчової промисловості». Додаткові навички фахівці отримують на професійних курсах. Здобути профільну освіту можна також в закордонних кулінарних школах, проте необхідно складати творчий конкурс та володіти іноземною мовою.

В українських ВНЗ напрямом, що пов’язаний з кулінарією є «Харчові технології». Спеціалісти навчаються від 4 до 6 років. Після отримання диплома можна працювати:

  • технологом харчової промисловості;

  • консультантом з харчування;

  • дослідником харчових продуктів;

  • інженером з контролю якості продукції;

  • завідувачем виробництва тощо.

Аналітика сайтів з пошуку зайнятості показує, що роботодавці віддають перевагу кандидатам з середньою спеціальною освітою та наявністю розряду. Проте зараз кухарі можуть знайти роботу без досвіду. Роботодавці готові надати сушистам, піцайоло, універсалам безкоштовне стажування або працевлаштувати їх як помічників кухарів.

Кроки до успіху у світі кулінарії: рекомендації експертів

Першою рекомендацією шеф-кухарів для молодих фахівців є здобуття фундаментальних навичок у коледжі або технікумі. До них відносять:

  • знання технологій приготування страв;

  • дотримання санітарно-гігієнічних норм;

  • вміння користуватися технологічними картами;

  • знання правил та термінів зберігання продуктів;

  • проведення інвентаризації.

Проте, на думку українського шефа та власника ресторанів Є. Клопотенка, можна розпочати з професійної кухні, де працівники ефективно засвоюють основи та техніки приготування страв. Паралельно він радить вивчати наші та іноземні кулінарні ресурси, слідкувати за виступами відомих шеф-кухарів. 

Іншою рекомендацією є вивчення різних світових кухонь. Це розширює можливості працевлаштування та навички кухарів. Робота у декількох напрямках дозволяє фахівцям знаходити нові смакові поєднання, текстури, практикувати застосування різних технік та напрацювати власний стиль. 

Також експерти рекомендують розвивати мережу професійних контактів: знайомитися з колегами-кухарями, працівниками та власниками ресторанного бізнесу, фотографами, маркетологами та іншими спеціалістами. Нетворкінг стає корисним на етапах пошуку нових кар’єрних можливостей, розвитку особистого бренду, відкриття бізнесу.

Корисним інструментом для створення портфоліо та демонстрації професіоналізму вважаються експертні кулінарні блоги. Зараз кухарі оформляють їх у вигляді Instagram та TikTok сторінок з рецептами, порадами для полегшення приготування та покращення смаку страв. Сильний особистий бренд допомагає підвищити довіру до кухаря, показує його досвід, знання та привертає увагу роботодавців.


Щоб першими дізнаватися про останні події Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал Погляд Київщина – Інформаційна Агенція. Також читайте нас у Facebook Погляд Київщина і дивіться на YouTube.