Скульптури біля київських фонтанів
Про «останніх з могікан» паркового зодчества 1950-х років розповів Maksym Oleynikov
Фонтани – це щось таке, що налаштовує на відпочинок, релакс, або хоча б коротке рослаблення. А скульптурні фігурки біля них додають настрою й позитиву.
У Києві нині не так багато фігур біля фонтанів. А ось раніше, як розповів Maksym Oleynikov на Фейсбук-сторінці Киевские истории, їх було набагато більше.
«Усі звикли до хлопчика-рибалки біля фонтану «Чорне море» у парку ім.Шевченка, і лише старші люди пам’ятають ті скульптури-фонтани, що стояли у парку у 1950-х роках. Той фонтанчик, що ближче до бульвару, називався «Купальниця». На початку 1960-х років цю мрійливу дівчину, що розплітає (чи заплітає) косу, прибрали, як «рассадник пошлости», зауважує автор.
Він помітив, що такі фонтани були «останніми з могікан» паркового зодчества 1950-х бо ж у повоєнні роки замість модернових будівель почали з’являтися зовсім інші споруди – громіздкі, з колонами і ліпниною, а доповнювала їх дещо незграбна подоба «старорежимних» паркових статуй. Також автор згадує, що тоді парки і сквери заполонили декоративні лебеді, олені, жаби, роги достатку, пухкі малюки, замріяні комсомолки,які, як він зазначає, дуже віддалено нагадували ампірних Венер…
«Парк ім.Шевченка, відновлений нашвидкуруч після війни, був у 1950-х роках яскравою тому ілюстрацією. Два розташованих симетрично басейни-фонтани у протилежних кінцях парку збереглися ще від його заснування, з дореволюційного часу. І відповідно до стилю повоєнної радянської естетики їх «збагатили» скульптурами. Крім ось цієї «Купальниці», що була для тодішніх студентів КДУ чоловічої статі своєрідним секс-символом, у протилежному кінці парку була «Дівчина з чашею» - добряче вгодований карапуз з горщиком, з якого били струмені води. Як і решта київських фонтанів початку 50-х років минулого століття, ці були обсаджені по периметру каннами, які крім декоративної виконували ще й захисну функцію – їх гостре листя мало стримувати допитливу малечу від спроб залізти у фонтан, зауважує Maksym Oleynikov.
Він розповідає, що в той де період з’явилась і фігура «Риболов» біля басейну «Чорне море». Цю фігуру знає кожен киянин.
«Ці скульптури біля фонтанів сприймались абсолютно природно у ті часи. А «Риболов», який колись провалявся кілька десятиліть у дворі сусіднього будинку, потім повернувся на своє місце. Але довго він не встояв, був замінений «новодєлом», що хоч лише віддалено схожий на оригінал, та все ж нагадує про дитинство усім, хто свої дитячі роки пов’язує із парком Шевченка…», зауважує Maksym Oleynikov.
Джерело: Киевские истории