Різдвяний «павук»: забутий оберег гармонізує простір
З дохристиянських часів на території нинішньої Київщини «павуками» прикрашали оселі наші пращури. Збереглися й слова давньої колядки.
Дідухи як символи Різдва в Україні здобувають все більшу популярність. Однак є й інші символи свят Різдвяного циклу, які дійшли до нас з дохристиянських часів. Так, наші пращури прикрашали оселі сплетеними з соломи «павуками».
«Різдвяний «павук» — традиційна прикраса оселі в Україні на різдвяні й новорічні свята виготовлена з соломи. Таких «павучків» вважають оберегом та символом Всесвіту. «Павуків» підвішували в хаті до центрального сволока на довгій волосині з конячого хвоста. Завдяки кругообігу повітря — через вхідні двері та з палючої печі — великий «павук» разом з приправленими до нього близнюками повертався в різні боки».
Дослідники зауважують, що такі традиції побутували на різних територіях України. «Найстаршими колядами, створеними за тисячоліття до прийняття християнства, вважають колядки філософські, в яких ставилось головне запитання про створення світу, символізацію організованого простору, що формується із хаосу, у якому ще не існує ні «нащадка світа, ні неба, ні землі»..Про це розповідає life.pravda.
«Ми зустрічали павуків не тільки в західних регіонах, де вони були розповсюджені, але і в східних. Ще навіть рік чи два тому на Київщині побачили над образами маленького павучка, із соломи зробленого, прикрашеного папірцями від цукерків. Та бабуся вже не пам'ятала, для чого ця прикраса, а тільки використовує його, бо так робили її батьки. Це вже тільки прикраса. Вона вже такої символіки не має», – розповіла співробітниця Національного центру народної культури «Музей Івана Гончара» Тетяна Пошивайло.
За її словами, все ж у народі досі збереглися деякі повір’я, пов’язані з «павуком». Зокрема, якщо людина хвора, або ж коли жінка не вагітніє, то треба постояти під «павуком». Люди вірили, що «павуків» вбирають негативну енергетику і після Різдвяних свят їх спалювали.
Збереглися й слова давньої колядки, викладені на ресурсі «Українські пісні».
«Ой як то було з Початку Світа
Приспів: Боже Наш!
Ой як не було Святої Землі
Ой но на Морі Павутиноньки
Ой там Братоньки Радоньку радять
Як би нам Брате Світ обснувати
Пустися Брате в Глубокі Води
Тогди ми Брате Світ обснуємо
Світ обснуємо і наситимо
Світ наситимо і наповнимо
А за тим Словом бувай ти здоров Боже Наш!
Бувай ти здоров Господареньку Боже Наш!».
Втім, образ павука як Різдвяного символа, є і в християнській атрибутиці. За однією легендою, павук «заснував» вхід до печери, в якій заховалась Мати Божа із Дитятком від Іродових воїнів, таким чином, врятувавши Святу Родину від загибелі. В іншій легенді йдеться про павука, який виткав і подарував новонародженому Ісусові сорочку.
Як повідомляв «Погляд», на Переяславщині відновили козацький храм.
«Погляд» розповів, коли виникла традиція новорічних дитячих ранків.
Для зручності і аби бути першим у курсі найсвіжіших новин України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал «Погляд Київщина – Інформаційна Агенція». Щоб не пропустити найсвіжіші новини – обов’язково вмикайте повідомлення у вашому Telegram.