Рік війни: головні перемоги України
Минув рік як для українців не закінчується 24 лютого, сповнене переживань, сліз, втрат, але й надії, витримки та неосяжного щастя, коли дізнаєшся, що твоя домівка звільнена від окупанта й ти можеш повернутися на рідну землю. За рік війни відбулося чимало подій, проте "ПОГЛЯД" пропонує пригадати головні, завжди пам'ятаючи завдяки кому ми можемо про них говорити, та якою ціною боронять нашу Незалежність.
Битва за Київ
За оцінками експертів, перемога в битві за Київ дала поштовх для всіх наступних дій. У перші дні повномасштабного вторгнення окупантам вдалося захопити частину територій Київської області. Проте завдяки українським воїнам, які не лише давали гідну відсіч загарбникам, а й робили все можливе, щоб урятувати громадянське населення, вже наприкінці березня під натиском ЗСУ ворог почав відступ. 2 квітня офіційно заявили про повне звільнення області.
росія сподівалася взяти "Київ за три дні", а натомість "жестом доброї волі" тікала, як найшвидше з пристоличного регіону.
Отже, події цього періоду:
в Україні вводять воєнний стан у зв’язку з початком росією війни;
російська військова техніка порушила державний кордон в чотирьох областях;
ЗСУ знищили повітряний десант російських загарбників у Василькові;
Детальніше про те, як пережила перший день вторгнення російських окупантів Київщина – читайте в матеріалі "Погляду".
Також дивіться хроніку початку повномасштабного вторгнення в нашому Telegram-каналі Погляд Київщина – інформаційна агенція.
Більше зброї та підтримка Заходу
Ще однією безумовною перемогою України можна вважати здатність переконувати та впевнено йти до мети на всіх фронтах. Ще рік тому українці могли розраховувати хіба що на джавеліни та байрактари, а сьогодні мова вже йде про щонайменше вісім танкових батальйонів з Leopard і навіть розглядається можливість передачі винищувачів.
На думку експертів, такі зміни на Заході пов'язані з тим, що всі вже давно зрозуміли, росія вже програла, а також, що Україна не піде на будь-які перемовини з окупантами. Таким чином вихід один – допомагати Україні якомога скоріше звільняти свої території.
Варто зазначити, що допомога, завдяки нашій дипломатії, стала не епізодичною, а системною, що надзвичайно важливо в сьогоднішніх умовах.
Більше про те, скільки зброї й від кого отримала Україна за рік війни, а також яким був "шлях від джавелінів до танків" – у матеріалі "ПОГЛЯДу".
Хороші новини з Харківщини
Тривалий час всі експерти говорили про концентрацію українських військових на Півдні та наступальні дії на Херсонському напрямку. Проте розрекламований контрнаступ став дезінформаційною кампанією. Натомість у вересні прозвучали слова президента: "Маємо хороші новини з Харківщини".
Введене в оману російське командування було розгублене, окупанти тікали, лишаючи численну техніку та зброю. Лише за п'ять днів ЗСУ вдалося звільнити 338 населених пунктів, захопити понад 300 одиниць військової техніки, численну кількість зброї та боєприпасів. Військові експерти вже назвали операція зі звільнення Харківщини однією з найуспішніших із часів Другої світової війни.
Головні події цього періоду:
у населені пункти Харківщини повертається український прапор;
у кремлі успішний контрнаступ ЗСУ у Харківській області назвали "перегрупуванням військ";
на Харківщині ЗСУ звільнили 421 населений пункт;
на місці масових поховань в Ізюмі знайшли 450 могил;
у визволеному Ізюмі підняли прапор України за участі президента.
Херсон – наш
Звістка про повернення Херсону здається в мить облетіла всю країну. Місто, яке понад вісім місяців було в окупації, як ніхто чекав на українських захисників.
10 листопада Сили оборони відновили контроль над селом Киселівка, що за 15 кілометрів на північний захід від Херсона, тоді ж стало відомо, що з 1 жовтня українські війська повернули 41 населений пункт під Херсоном. До вечора того ж дня половина російських військових в паніці залишала місто. Повідомлялося, що частина, переодягнувшись в цивільне, йшли навмання, частина – намагалися самотужки перепливати Дніпро й потанули. А вже 11 листопада жителі Херсонщини радісними вигуками, квітами та прапорами зустрічали українських захисників. У цей день було звільнено Херсон та решту правобережжя Херсонської області.
Події цього періоду:
Сили оборони відвоювали до 1381 кв км на Херсонському напрямку;
над містом тепер майорить синьо-жовтий стяг і прапор Євросоюзу;
Укрзалізниця запускає перший потяг до Херсона.
Також дивіться ексклюзивні фото журналістів ІА "Погляд" із деокупованого Херсону.
Фортеця Бахмут
Найгарячіша точка на фронті та ключове місто для обох учасників війни. Битва за Бахмут з літа 2022 року залишається найкровопролитнішою з початку російського вторгнення в Україну. Проте саме на цьому форпості розумієш, що надприродній стійкості українських військових немає меж. Через постійний шквальний вогонь у місті не залишилося неушкоджених житлових будинків, немає електрики, води та тепла. Та попри все ЗСУ продовжують утримувати Бахмут, щоб не відкривати вихід на Костянтинівку, Краматорськ, Слов'янськ та адміністративний кордон Донецької області.
"Що стосується Бахмута, то це не наказ військам утримувати позицію до смерті. Такого наказу взагалі не було. Ця війна не для того, щоб залишитися і померти, але ми перебуваємо у своїй країні і будемо захищати її доти, доки можемо.
Кожне маленьке містечко на кшталт Бахмута, яке росіяни беруть, наближає їх до великих міст. Я не кажу, що Краматорськ і його мешканці важливіші за Бахмут, о ні. Але кожне маленьке місто, яке ми втрачаємо, означає крок уперед для росіян, які – як ми вже знаємо - хочуть захопити адміністративні кордони Донецької та Луганської областей. Саме з цієї причини ми чинимо такий сильний опір у Бахмуті", –
президент України Володимир Зеленський
Нагадаємо, наприкінці минулого року Зеленський побував у Бахмуті, де зустрівся з українськими військовими та вручив державні нагороди.
До слова, на думку Столтенберга, бої за Соледар і Бахмут показують важливість більшої військової підтримки України.
Також читайте в матеріалі "ПОГЛЯДу", хто зі світових лідерів за рік війни відвідав Україну? Та дивіться, як змінився президент за рік війни.
Щоб першими дізнаватися про останні події Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал Погляд Київщина – Інформаційна Агенція. Також читайте нас у Facebook Погляд Київщина і дивіться на YouTube.