Рада ухвалила закон про корінні народи
Верховна Рада України ухвалила закон винесений в парламент президентом Зеленським про корінні народи. Депутати проголосували 325 "за". Закон "Про корінні народи" є одним із законопроектів з пакету «Кримської платформи».
У 2014 році Верховна Рада ухвалили постанову, в якій визнала кримських татар корінним народом України. Таким чином Україна приєдналась до Декларації ООН про права корінних народів. За ухваленим сьогодні президентським законопроєктом від 18 травня 2021 року, статус «корінних» народів набули кримські татари, кримчаки та караїми.
Лише ці етнічні групи сформувалися на території України, є носіями самобутньої мови й культури, мають представницькі органи, однак не мають власної держави чи автономії за межами України. Останнє і відрізняє їх від низки нацменшин.
Рустем Умєров / Rustem Umerov Історичний день! Закон про корінні народи — Уперше корінні народи України — кримські татари, кримчаки та караїми — отримають визнання на рівні закону, а їхні мова, культура та релігія — захист та підтримку на державному рівні. Уперше ми зможемо говорити не просто про порушення окупаційною владою Криму прав людини, а про дискримінацію корінних народів України.Законопроєкт про корінні народи — дійсно історичний документ для України. Важливо, щоб люди в Криму відчували нашу підтримку. Дякую колегам, які працювали над цим законам. Дякую всім, хто його підтримав. І дякую всім своїм колегам, активістам, експертам та громадським діячам, які щодня працюють над тим, щоб наблизити день деокупації Криму. Крим — це Україна! Україна — це Крим!
«Для наших громадян, які живуть на окупованій території, це дуже потужний сигнал. Бо російська влада переслідує кримських татар як корінний народ, а Україна говорить про максимальну підтримку», — пояснює Ташева.
Також це додасть ваги аргументам України в міжнародних інстанціях. У Декларації Організації Об’єднаних націй про права корінних народів вказано: на їхніх землях не може бути військової діяльності. Тобто Росія ще й із цієї точки зору не мала права заходити на територію Криму з військовою операцією, додає Ташева.
Корінні народи, відповідно до законопроєкту, можуть створювати свої школи та садочки, аби діти вчилися рідною мовою.
- Кримські татари Алушти, 1908 рік / Дубровський Михайло / Wikimedia
Також проєкт визначає, в яких сферах і як саме держава може підтримувати корінні народи. Наприклад, може профінансувати з державного бюджету ЗМІ, які мовитимуть кримськотатарською. Чи надати приміщення для представницьких органів, підтримувати фінансово або ж промоцією освітні, культурні центри.
Щоб бути першими у курсі найсвіжіших новин Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал «Погляд Київщина – Інформаційна Агенція». Читайте нас у Facebook «Погляд Київщина» і дивіться на YouTube.