Новини
Новини світу
За кордоном

Право на аборт: в Польщі більше тижня не вщухають масові протести


Тисячі людей щодня виходять на протести у різних містах Польщі після того, як Конституційний суд прийняв рішення, рівносильне повній забороні на аборти в країні.

Скрін з відео The Guardian

З чого все почалося?

Як повідомляє ВВС, 22 жовтня Конституційний суд Польщі визнав аборти, зроблені через виявлення патології плода, такими, що суперечать конституції країни. Такий висновок було дано під час засідання у справі про євгенічні аборти (переривання вагітності через відхилень або недуг плода. – «Погляд»).

Дане питання у суді було розглянуто на прохання депутатів парламенту, які називають євгенічні аборти неповагою до норми про захист людського життя. Вони стверджують, що, згідно зі статтею 30 конституції Польщі, у кожної людини є право на життя на всіх етапах його розвитку.

Хто проти?

Першими в рядах противників такого рішення виступили лікарі, які вважають, що заборона євгенічних абортів тягне за собою загрозу для фізичного і психічного здоров'я жінок.

За даними федерального МОЗ, з 1,1 тис. абортів, на які зважилися жінки Польщі в 2019 році, 1074 (98% від загального кількості) були зроблені через виявлення патології плоду.

Як було раніше?

З 1993 року в Польщі існує закон, який забороняє переривання вагітності без медичних показань – тобто підтвердженого факту небезпеки для життя і здоров'я матері, а також у разі діагнозу у плода невиліковної хвороби, яка може призвести до швидкої смерті дитини. Також аборт дозволений, якщо жінка завагітніла в результаті зґвалтування, або інцесту.

Тепер же чиновники з правлячої в країні консервативної партії «Закон і справедливість» вимагають заборонити переривати вагітність у разі діагнозу у плода недугу, який не загрожує матері і дитині, – наприклад, при синдромі Дауна.

Хвиля протесту

Як повідомляють в The Guardian, в ніч на 23 жовтня після засідання у справі про євгенічні аборти до будівлі Конституційного суду прийшли близько тисячі незгодних з рішенням. Приблизно опівночі ситуація на вулицях міста загострилася, акція протесту переросла в сутички з поліцією. Правоохоронці застосували сльозогінний газ. Також відомо, що демонстранти заблокували рух транспорту на центральних вулицях польської столиці. Проте хвиля протесту лише набирала оберти. За день в країні протестуючі перекрили дороги в 50 містах.

Крім того учасники протесту через заборону абортів в Польщі почали зривати церковні служби, повідомляє ВВС. Зазначається, що протестуючі влаштували сидячі страйки і тримали плакати на підтримку абортів.

Як розвиваються події

У середу десятки тисяч жінок вийшли на вулиці польських міст та селищ для загальнонаціонального страйку на знак протесту проти рішення вищого суду про заборону майже всіх абортів, повідомляє The New York Times.

Натомість віце-прем'єр-міністр та лідер правлячої партії «Право і справедливість» Ярослав Качинський закликав прихильників консерваторів «захищати Польщу» і дати відсіч протестуючим. Опозицію він назвав «злочинцями», які прагнуть «знищити польську націю». Заборона на аборти, винесена рішенням суду, що не підлягає оскарженню, стала для багатьох мешканців Польщі кульмінацією багаторічних зусиль правлячої партії підірвати верховенство права та поетапно взяти під контроль судову систему, пишуть в американському виданні.

Влада готова до діалогу?

Президент Польщі Анджей Дуда повідомив, що, на його думку, в разі, якщо протягом вагітності у плода встановлені аномалії розвитку, то жінка має право вирішувати, робити їй аборт чи ні. Це – зміна вектора настроїв влади, що відбулася на восьмий день протестів у містах цієї європейської країни, повідомили в кінці минулого тижня в АР.

Але, не дивлячись на це, акції протесту в Польщі не вщухали й на вихідних. Зокрема, в акції протесту в п’ятницю у Варшаві, за оцінками міської влади, взяли участь близько 100 000 учасників, пише CTV News. У неділю продемонструвати своє невдоволення люди вийшли на вулиці таких міст, як Щецин, Вроцлав, Краків та Лодз. Деякі протестуючі несли хризантеми та пам’ятні свічки як нагадування про те, що неділя була Днем всіх святих, національним святом. Поляки не змогли відвідати могили своїх близьких, оскільки уряд вирішив закрити всі кладовища через карантинні обмеження в країні.

Нагадаємо, у жовтні в Польщі було зафіксовано 507 тисяч легальних працівників, які приїхали з нашої країни.